Valgamaalt pärit idee jõudis 20 sekka

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Herko Sunts tutvustab Huntloc lahendust.

Selgusid 20 meeskonda, kes pürgivad edasi Ajujahi konkursi televooru. Žürii valis edasipääsejad välja meeskondade eelnevalt ettevalmistatud videoesitluste põhjal, andis teada Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Edasipääsejate seas on ka Valgamaalt esitatud lahenduse Huntloc meeskond. Tegu on lahendusega jahimeestele, mis muudab küttimise nutikaks – kogu jaht on osalistele reaalajas jälgitav, mis suurendab selle efektiivsust ja vähendab jahiõnnetusi, kulusid ja aega.

OÜ Huntloc tegevjuht, otepäälane Herko Sunts on varem Valgamaalasele rääkinud, et ettepaneku Ajujahis osaleda tegi nende firmale korraldusmeeskond. «Esmalt kutsuti tutvustusvooru, kus pidime tegema kolmeminutilise esitluse ja vastama žürii küsimustele. Osutusime valituks saja edasipääsenud meeskonna hulka.»

Huntloc on jahimeestele välja töötanud nutikas infoplatvorm, mille abil on kogu jaht reaalajas nähtav ja jälgitav. «Metsa minnes tõmbavad jahimehed nutitelefoni mobiilirakenduse, mille abil näevad, kus on teised jahimehed, ajajad, kuhu nad liiguvad ja kus jahikoerad. Selle põhjal on võimalik teha otsuseid, suurendada jahi efektiivsust, vähendada kulusid ja aega. Kindlasti aitab see ära hoida ka jahiõnnetusi,» selgitas Sunts.

Põhimõtteliselt on tegemist jahi jälgimise ja korraldamisega internetis. Lisaks võimaldab lahendus hallata jahimaade ala, ära saab märkida söödakohtade, soolakute ja laskmispunktide asukohad. Jahimehed saavad ka omavahel suhelda ja sõnumeid vahetada. Olemas on kompassivaade, mille abil võimalik soovitud punkti liikuda. Infolahendi kasutamine eeldab nutitelefonide olemasolu.

Küsimusele, kuidas idee sündis, vastas 37aastane elupõline otepäälane, et jahil olles. Mees on ise olnud jahimees 20 aastat, kütid olid tema isa, vanaisa ja vanavanaisagi.

«Ükskord külmaga jahil olles olin paar tundi passinud ja tahtsin teada saada, mis toimub. See polnudki nii lihtne. Isa oli sel korral nagu sideoperaator ja oli päris tige pidevate küsimuste pärast. Siis mõtlesingi, et kõigil nutitelefonid taskus, miks mitte välja mõelda midagi niisugust, mis jahipidamist lihtsustaks,» rääkis Sunts. Nii saigi kirglikust hobist tõsine töö.

Meeskondade videoesitlusi hinnanud žüriisse kuulusid Mart Maasik (SEB), Heldur Meerits (Amalfi), Priit Alamäe (Nortal), Erki Mölder (EAS), Mart Einpalu (Levira), Anu Puusaag (EAS), Rauno Klettenberg (Nasdaq Tallinn), Andrus Aljas (Estonia SPA) ja Siim Espenberg (Tartu linnavalitsus).

Televooru pääsevad meeskonnad selguvad 7. veebruaril.

Tagasi üles