P, 3.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Arula vannid on kuulsad terves Euroopas

Sirje Lemmik
, reporter
Arula vannid on kuulsad terves Euroopas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arula küla ettevõtja Frants Seeri valmistatud saarepuust vannid on väga 
ainulaadsed, aga ka praktilised ja mugavad ning silmalegi kenad vaadata.
Arula küla ettevõtja Frants Seeri valmistatud saarepuust vannid on väga ainulaadsed, aga ka praktilised ja mugavad ning silmalegi kenad vaadata. Foto: Arvo Meeks

Elupõline Arula küla mees, Järve talu noor­peremees Frants Seer tegeleb külas turismindusega juba üle kümne aasta. Neli aastat tagasi tekkis tal soov valmistada perele puidust vann. Esimesest puitvannist on nüüdseks välja kasvanud edukas ettevõte Khis OÜ, kus mees valmistab ainulaadseid ja eksklusiivseid puidust vanne, mida ekspordib ka Euroopa riikidesse.

Kaubamärk on patenteeritud ning ettevõtjal on kindel plaan enda disainitud vannidega minna selle aasta mais Milano maailmanäitusele. «Taolist tehnoloogiat kasutan ainult mina ja seetõttu ongi need ainulaadsed. Kasutan naturaalset termotöödeldud puitu, see ei ole lakitud ega kemikaalidega lamineeritud. Peamiselt valmistan saarepuust, kuid sobib ka tammepuit,» rääkis ettevõtja.

Iga puidust detaili vahele pannakse kummitihend, mis annab võimaluse kasutada puitu naturaalsel kujul. Detailide ühendamiseks liimi ei kasutata, vaid vanni on integreeritud trossisüsteem, mis hoiab detaile koos. Vannikomplekti kuuluvad ka üle- ja äravoolu avaused ning torud – nii nagu standardvannidelgi.

Vanne valmistab ettevõtja neli erisugust mudelit ning pidevalt käib ka nendele täienduste tegemine. «Oleme siiski veel alustav ettevõte, ühele poole oleme saamas alles tootearendusega,» sõnas mees. Vanne on võimalik kasutada korterites ja elamutes, kuid väljaski, sest valmistatakse ka ümmargusi kümblustünni sarnaseid vanne.

Ühe vanni tegemiseks kulub keskeltläbi kuu aega. Eelmisel aastal valmistati koos näidistega 13 vanni. Kolm-neli müüdi ära Eestis, ülejäänud läksid Inglismaale, Hollandisse, Austriasse, Soome ja Belgiasse. Kuna eksklusiivsed puitvannid maksavad neljast kuni viie tuhande euroni, käib nende valmistamine tellimuste alusel. «See, mida praegu näete, mille kallal olen ametis, on näidis ning läheb Peterburi,» sõnas mees. Sel aastal on ära müüdud kaks vanni.

Mees on ise oma ettevõtmistega rahul ning tunneb heameelt, et toodangul on nõudlust ning turg olemas. «Vannide valmistamine on mulle nii tõsine töö kui hobi üheskoos. Olen iseõppija,» lisas ta.

Ettevõtlusega alustamiseks sai mees EASist starditoetust. Leader-programmist saadud toetustega on soetatud vajalikud seadmed.

Küsimusele, mis on tulusam tegevusala, kas turism või vannide valmistamine, vastas ettevõtja, et mõlemad on olulised ning annavad sissetulekutest kumbki poole. Taluturismiteenuse pakkumiseks on asutatud Järve Arendus OÜ. Olemas on 20 ööbimiskohta.

Frants Seer on Arulas sündinud, kasvanud ja koolis käinud. Kuigi paegu elab ta koos perega Tartus, on ta oma igapäevaste ettevõtmistega seotud endiselt Arulaga.

Märksõnad
Tagasi üles