R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Algas iga-aastane konnaränne ja konnatalgud

Lea Margus
, reporter
Facebook
Comments
Konna, eriti kärnkonna jaoks on ka kitsa tee ületamine paras katsumus. Ikka üks jalg teise ette...
Konna, eriti kärnkonna jaoks on ka kitsa tee ületamine paras katsumus. Ikka üks jalg teise ette... Foto: Lea Margus/Valgamaalane

Alanud on massiline kahepaiksete kevadränne talvitumispaikadest sigimiskohtadesse. Neljandat aastat järjest kutsub Eestimaa Looduse Fond (ELF) vabatahtlikke korraldama konnatalguid „Konnad teel(t)“, et abistada rändavad kahepaiksed ohutult üle maanteede.

„Kolme aasta jooksul, mil me oleme korraldanud aktsiooni „Konnad teel(t)“, oleme aru saanud, et Eestis on väga palju loodusest hoolivaid inimesi, kes on valmis ise konnatalguid korraldama. Kuna maanteedel on kevadrände ajal endiselt palju hukkunud kahepaikseid, sõltub praegu paljude konnade ja nende järglaste elu vabatahtlike tegevusest,“ ütleb talgute „Konnad teel(t)“ projektijuht Kristiina Kübarsepp. „Konnatalgute korraldamiseks pole palju vabatahtlikke ühte rändekohta tarvis. Juba mõned sõbrad saavad koos ühe õhtuga päästa kuni mitusada konna,“ lisab ta.

Konnatalgute korraldaja peab natuke tundma Eesti kahepaikseid, et neid liigiti määrata, oskama arvestada teeoludega ja liiklusohutusega, et vältida õnnetusi ning jälgima, millal konnad täpselt rändama asuvad. Kuna ilmad on olnud piisavalt soojad, siis ongi enamik kahepaikseid just praegu sigimiskohtadesse teele asunud. Samal ajal võib rändeaeg Eesti eri paigus olla erinev. Vabatahtlikud peavad ilma väga pingsalt jälgima.

Lisaks kahepaiksete üle tee aitamisele toimub sarnaselt eelmiste aastatega ka konnade loendamine liigiti. Kolmel eelmisel aastal päästeti ja loendati kokku ligi 44 000 kahepaikset.

Lisaks vabatahtlike koolitamisele, varustuse leidmisel abistamisele ning konnainfo koondamisele korraldab ELF sel aastal ka suure fotovõistluse. Osalema oodatakse igas vanuses piltnikke, kellel käimasoleval konnarändel meie krooksuvaid kaasmaalasi pildistada õnnestub. Täpsem info: http://www.elfond.ee/et/konnadteel/konnafoto

Aktiivsel konnarände perioodil tasub olla ettevaatlik autojuhtidel, kes pimedal ajal liiguvad rändega ristuvatel maanteedel. Tee kõrval helkurvestidega ja pealampidega vabatahtlikke märgates tuleb autojuhil olla väga tähelepanelik ning vajadusel vähendada kiirust. Sobiva ilma korral kestab aktiivne ränne 4–5 ööd.

„Konnad teel(t)“ on Eestimaa Looduse Fondi neljandat aastat korraldatav aktsioon, mille eesmärk on pöörata tähelepanu rände ajal maanteedel massiliselt hukkuvatele kahepaiksetele, tõsta inimeste teadlikkust looduses olulist rolli mängivatest kahepaiksetest ning teada saada konnade rändepaikadest terves Eestis. Saadud info aitab teadlastel ja rändeinfospetsialistidel tulevikus paremini planeerida maanteedele vajalikke loomatunneleid.

Projekti „Konnad teel(t)“ toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles