Kuubik paneb suusaässad jooksma

Sarja liider Vahur Teppan jooksurajal

FOTO: Tarmo Haud / Klubi Tartu Maraton

Tartu maratoni Kuubiku teisele etapile, 33. Tartu jooksumaratonile lähevad liidritena starti täiesti uued nimed maratoni mitmikürituste ajaloos: endine Eesti suusakoondise liige Vahur Teppan ja naistest tänavune Tartu maratoni võitja Tatjana Mannima.

Kui varem Tartu Nelikürituse nime kandnud võistlusel mängisid kokkuvõttes vingemat viiulit spetsiaalsed kestusalade universaalid nagu Allar Soo, Rait Pallo, Reeda Tuula ja Signe Parm, siis uus Kuubiku-sari, kus valida saab kõikide klubi Tartu Maraton hooaja ürituste vahel, on esile kerkinud ka üksikalade spetsialiste.

Vahur Teppan, kes Tartu maratonil saavutas kõrge kümnenda koha, läheb starti Kuubiku liidrina. Kuid Teppan ei ole ainult tugev suusataja, vaid ka väga heal tasemel jooksumees. Selle tõestus on eelmise aasta Tartu linnamaratoni kuues koht ajaga 2:42.39.

«Jooksuvorm on endiselt hea. Seni olen parimal korral Tartu jooksumaratoni distantsi läbinud ühe tunni ja 30 minutiga ning selle ületamine on tänavu miinimumeesmärk,» ütles Teppan.

Kui varem kuulus Tartu Nelikrürituse alla neli fikseeritud ala – Tartu maraton, jooksumaraton, rattaralli ja rattamaraton –, siis nüüd kuuluvad valikusse ka rulluisumaraton ja linnamaraton. Tõsi, punktiarvestusse lähevad siiski neli parimat tulemust.

Tugeva jooksumehena ja suusatajana lõikab sellisest muutusest tõenäoliselt kõige rohkem kasu just Vahur Teppan.

«Püüan teha kaasa Kuubiku jooksuvõistlused – nüüd 23 ja sügisel linnamaratoni 42 kilomeetrit. Rulluisutamist pole kunagi proovinud, aga võtan ka selle väljakutse vastu,» sõnas Teppan. «Tartu rattaüritustest olen korduvalt osa võtnud, kuid võistlemiseks jääks minu peaaegu olematutest rattatreeningutest selgelt väheks.»

Kahe eelmise aasta Tartu Nelikürituse valitseja Allar Soo peab Teppanit samuti tugevaks konkurendiks, kuid tõi teiste favoriitidena välja ka Ivar Ivanovi, Rait Pallo, Meelis Rebase ja lätlase Janis Teterise.

«Jooksuvorm on hea ja umbes nädala pärast peaks saabuma vormikõvera tipp,» ütles praegu veel Eesti kaitseväes aega teeniv Allar Soo. «Sõjaväeteenistus mind nõrgemaks ei ole teinud, pigem on üldises plaanis enam-vähem sama seis, võib olla isegi natuke parem kui varem, sest olen vaeva näinud sportimisvõimaluste juurde saamiseks ning nende maksimaalseks ära kasutamiseks.»

Soo arvates tõuseb pärast jooksumaratoni Kuubiku liidriks Ivar Ivanov. Võrulane oli aga ise oma vormi ja võimaluste osas tagasihoidlik. «Varakevadine vigastus ei lasknud mitu nädalat trenni teha ja praegu on vorm kasin. Olen rahul, kui suudan jooksumaratonil 12 parema hulka tulla,» arvas Ivanov ning lisas veel, et terve Kuubiku arvestuses ta ilmselt siiski kaasa ei tee, kuna teised alad tema plaani ei kuulu.

Ivanov arvas, et ehk võib Kuubiku väljakutse vastu võtta tulevikus, kui ta jooksuvõistlustega enam nii palju ei tegele.

Sel aastal Tartu maratoni ning FIS Marathon Cupi võitnud Tatjana Mannima pole peale Tartu maratoni kunagi ühelgi teisel klubi Tartu Maraton üritusel osalenud, kuid Tartu jooksumaratoni starti asub ta Kuubiku liidrina.

«Praegu ei ole veel võtnud plaani tervet Kuubikut. Alustan jooksumaratoniga ja eks näeb, mis tunne pärast seda on,» oli Eesti parim naissuusataja esialgu tagasihoidlik. «Kui kaasa teeksin, siis valiksin kaheks järgmiseks alaks sügisesed rattamaratoni ja linnamaratoni.»

Marathon100.com eestlaste jooksutulemuste andmebaasi järgi on Mannima viimasel ajal tegelenud ennekõike jooksudistantsidega, mis ulatuvad 10 kilomeetrini. Ainus pikema maa tulemus on pärit 2001. aastast, kui Mannima läbis Tallinna Sügisjooksu poolmaratoni ajaga 1:26.38.

Kui tema jooksuvorm on vähemalt samal tasemel nagu 14 aastat tagasi, siis võib suusaäss olla eelmise aasta Tartu Nelikürituse võitjale Reeda Tuulale kõva konkurent.

«Praegune seis on see, et pärast viimast suusavõistlust 22. märtsil võtsin olukorda mõistusega ja lasin endal aktiivselt puhata,» ütles Tuula ja lisas, et Kuubiku arvetuses on tema jaoks kõige tähtsam stabiilsus. «Jooksumaratonile lähen peale hea puhanud enesetundega. Oleksin väga rahul, kui jääksin aja mõistes võrreldes eelmise aastaga samale tasemele,» arvas Tuula, kes eelmisel aastal läbis Tartu jooksumaratoni ajaga 1:38.03.

Töö, õpingute ja laste kasvatamise kõrvalt Eesti üheks parimaks universaalkestusalade sportlaseks kerkinud Tuula tegi uue mitmikürituse formaadi tõttu oma hooaja plaanis ka muutuse: «Kuubiku tõttu kavatsen oma iga-aastase sügisese maratoni sel aastal joosta Tartu linnamaratonil.»

Tartu maratoni Kuubiku teine etapp ehk 33. Tartu jooksumaraton toimub 10. mail. Kavas on 23 ja 10 kilomeetri distantsid. Oodatud on nii jooksjad kui ka kepikõndijad.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles