Loomaaias saab näha ka Valgamaa kiisusid

Amuuri leopard Tallinna loomaaias.

FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Tallinna loomaaia pisikestest leopardikutsikatest inspireeritult asusid hariduslike erivajadustega õpilased üle Eesti usinasti kunstiõpetuse tundides kiisusid joonistama. Praeguseks on «Valgele valgega 2015» projektile kiisuteemalisi loovtöid laekunud juba ligi kolmsada. 14. mail avab Tallinna Tondi põhikool parimatest töödest kokkupandud näituse Tallinna loomaaia looduskooli fuajees.

Tallinna Tondi põhikool projekti «Valgele valgega» eestvedajana kutsus märtsi algul erikoolide õpilasi joonistama kiisusid ning voolima kiisukruuse. Näitus neist laste kujutatud vurrulistest on avatud 14. maist 10. juunini ning voolitud kruusid ootavad kassifännidest ostjaid Tallinna loomaaia kingitustepoes. Kruuside müügist saadud tulu läheb leopardikutsikate Dora, Freddo ja Muusi toetuseks.

14. mail kogunevad projekti usinad joonistajad ja noored keraamikud loomaaeda näitust avama. Seejärel saavad õpilased osa looduskooli haridusprogrammidest. Looduskooli õpetajad räägivad põnevaid lugusid tiigrite ja leopardite käitumise kohta, uuritakse luitekasse ja otsitakse üles kassikarvalised kanad.

«Valgele valgega» projekt pakub juba üheksandat kevadet erivajadustega lastele võimalust näidata oma käteosavust ja loovtöid laiemale publikule. Iga-aastased projekti näitused rändavad ringi Eestimaa koolides.

Loovtööde teemad on aastati erinevad, kuid puudutavad alati inimeseks olemise ja kasvamise teemasid või ümbritsevat keskkonda.

Projektist saavad rõõmu ka õpetajad, kes õpilasi konkursil osalema innustavad ja nendega koos näituseavamisele sõidavad. Ajal, mil õpilased osalevad haridusprogrammides, õpivad õpetajad midagi põnevat. Sel aastal tutvustab Galerii-G esindaja Aksella Piiliste õpetajatele talgikivi kui teraapilist materjali, mida on kerge ja mõnus töödelda.

Kunstiprojekt on populaarne ja igal aastal on järjest rohkem neid koole, kes ei pea paljuks näituse avamisele kohale sõita ka Eestimaa kaugematestki nurkadest. 

Tänavu osalevad lisaks projekti korraldava Tondi põhikooli õpilastele Valga Jaanikese kooli, Nurme kooli, Kiigemetsa kooli, Lahmuse kooli, Vaeküla kooli, Astangu kutserehabilitatsiooni keskuse, Käo põhikooli, Tallinna Konstantin Pätsi vabaõhukooli, Tallinna Laagna lasteaia-põhikooli, Randvere kooli, Tallinna Kadaka põhikooli ja Ristiku põhikooli õpilased. 

Samuti on õpilaste tööd saatnud näitusele Tartu Kroonuaia kool ja Porkuni kool.

Osalus ei piirdu mitte ainult Eesti koolidega. Juba teist aastat saadavad oma loovtöid ka CJD Christophorusschule Hoppenrade kooli õpilased Saksamaalt. Nende tööd on inspireeritud meile hästi tuntud lastelaulu «Meie kiisul kriimud silmad» peategelasest.

«Valgele valgega» projekti toetavad haridus- ja teadusministeerium, Tallinna haridusamet, MTÜ Meie lapsed, Tallinna loomaaed, Premia Tallinna Külmhoone, OÜ Dermoshop, Brain-Games EE, OÜ Koopia Niin ja Rauam, Teoteater ja mustkunstnik Fred-Erik Johanson.

Tagasi üles