P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Amet võtab vastu jalgratturi eksameid

Jaan Rapp
, Tegevtoimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jalgratas. Foto on illustratiivne.
Jalgratas. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Jalgratturi juhiluba on kohustuslik kõigile 10-15aastastele sõiduteel sõitvatele lastele. Tasuta eksameid saab sooritada ameti teenindusbüroodes.

«Kuigi liiklusseaduse kohaselt on jalgratturi juhiluba nõutav kõikidel 10-15aastastel liikluses osalevatel jalgratturitel, väljastati 2014. aastal jalgratturi juhiluba vaid 37%-le 10aastaseks saanud lapsele,» lausus maanteeameti ennetustöö osakonna peaspetsialist Christina Vallimäe. Kõnniteel tohib laps sõita 13. eluaastani, pärast mida peaks ta liiklema kergliiklus- või sõiduteel. Õuealal liigeldes juhiluba tarvis ei ole.

Vallimäe sõnul on juhiloa taotlemine õppetöö, mille käigus omandab laps liiklusteadmised ning vajalikud oskused ohutuks liiklemiseks, kuna kõik liikluses esindatud liiklusmärgid kehtivad ka jalgratturitele.

Jalgratta juhiloa saamiseks tuleb sooritada nii teooria- kui sõidueksam. Teooriaeksami küsimused on suunatud liiklusolukorra hindamisele, ohu tajumisele, selle ennetamisele ning ohutu ja teisi liiklejaid arvestava sõidustiili arendamisele. Eksam koosneb 15 valikvastustega küsimusest, millest läbimiseks tuleb õigesti vastata vähemalt 13 küsimusele. 

Sõidueksamile pääseb vaid edukalt teooriaeksami sooritanud jalgrattur ning see koosneb erinevatest sõiduharjutustest, kus kontrollitakse ratturi oskust slaalomrajal, ümberpõikamist takistustest, pidurdamist, kaheksa sooritamist ning liiklusreeglite tundmist ja teiste liiklejatega arvestamist.

Paljudel lastel on võimalik jalgratturi koolitus läbida ja eksameid sooritada oma koolis. Kuna kõikidel seda võimalust kooli poolt ei ole, võib last liikluses osalemiseks ja jalgratturi eksamiks ette valmistada ka lapsevanem, huvi- või autokool.  

Jalgratturi juhiloa eksamineerimise õigust omavad nii koolid, huvikoolid, politseiprefektuurid, autokoolid kui Maanteeamet. Maanteeameti teenindusbürood võtavad eksameid vastu üle Eesti, välja asrvatud Tallinna Lasnamäe büroo. Eksamile registreerimine toimub internetis. Nii eksamid kui juhiloa väljastamine on tasuta.

Eksamile tuleb kaasa võtta kiiver, üks värvifoto, isikut tõendava pildiga dokument ning lapsevanema või hooldaja allkirjaga taotlus. Eksamil võib kasutada isiklikku jalgratast, kui see vastab liiklusseaduse nõuetele. Kui oma jalgratast kaasas ei ole, saab valida sobiva suurusega jalgratta Maanteeameti büroost. Kõikidele edukalt sooritanud lastele väljastatakse Maanteeameti teenindusbüroos jalgratturi juhiluba.

Jalgratturi juhiluba on soovitav lapsel alati kaasas kanda, sest selle olemasolu 10-15aastastel sõiduteel sõitvatel lastel kontrollib politsei pisteliselt. Kuna valdav enamik rattalubade kohuslastest ei ole ea tõttu süüvõimelised, järgneb lubade puudumisele vestlus nii lapse kui vanemaga, milles rõhutatakse just rattalubadele eelneva koolituse ja ohutu liiklemise tähtsust.

Liiklusreeglite, jalgratta juhiloa ning vajalike eksamite kohta saab lisainfot Liikluskasvatuse kodulehelt.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles