Ideeturul kaetakse maaelu kümne aasta pärast

Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo juhataja Kadi Herkül

FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja / Scanpix

Tänaon Türi kultuurikeskuses ideeturg, mis kätkeb endas küsimust, milline võiks olla elu maal ehk väljaspool Tallinna ja Tartut aastal 2025. Osalevad ka Valgamaa arvamusliidrid ja õpilased.

Ideeturule on Valgamaalase ettevõtlikule maainimesele mõeldud väljaanne Maa Elu ja Euroopa Parlamendi infobüroo kutsunud lisaks praegustele tegijatele noori ehk neid, kes hakkavad elu kujundama kümne aasta pärast.

Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo juhataja Kadi Herkül märkis, et teemat tasub käsitleda praegu, sest muidu seisame kümne aasta pärast fakti ees, et kogu Eesti elu on koondunud paari suurde linna ja maal käiakse nagu ekskursioonil vaatamas tühje maju, milles vanasti elati, või mõnes luksuslikus mõisaspaas lõõgastumas.

Maaelu üle arutletakse kolmes debatis, millest üks käsitleb majandust ja teine elukeskkonda maal. Kolmanda debati peavad noored, kes avaldavad oma mõtteid eelkõneldu kohta ja räägivad, kui palju neid üldse huvitab elu maal.

Herkül lisas, et kohal on gümnasiste ja üliõpilasi Valga-, Viljandi-, Järva- ja Virumaalt ning neid peaks kogunema umbes 80 ehk tublisti üle poole konverentsil osalejaist. Herküli sõnul pandi rõhk noortele sellepärast, et just nemad peaksid kümne aasta pärast maaelu vedama. «Kui elu maal aastal 2025 on neile atraktiivne, pole karta ka Eesti pöördumatut linnastumist.»

Koos noortega mõtlevad tulevikule Kaja Kallas, Kristel Vilbaste, Igor Taro, Martin Repinski, Peeter Marvet, Tiit Niilo ja Annela Laaneots. Ideeturul võtavad sõna maakonnalehed Valgamaalane, Sakala, Järva Teataja, Pärnu Postimees, Virumaa Teataja ja Põhjarannik.

«Minul on tunne, et maakonnalehed on ainsad, kes maaelu kestmise pärast järjepidevalt muret tunnevad. Poliitikud vahetuvad sageli nii kiiresti, et jäävad vaid sõnad ja lubadused,» märkis aktsiaseltsi Ühinenud Ajalehed nõukogu liige Margus Mets. Ta peab noorte osalemist ideeturul tähtsaks, sest nende tulevikust seal ju kõneldaksegi. «Küsime neilt otse, kas elu väljaspool Tallinna on võimalik.»

Metsa sõnul tuleb seda küsida just praegu, sest järjest jõulisemalt kuvatakse poliitilistes debattides tulevikupilti, kus noored lahkuvad Eestist ja isegi Tallinn pole enam ahvatlev. «Viime kokku noored ja nende võimalikud tööandjad. Tahame, et mõlemad kuuleksid, mida teine pool arvab,» sõnas ta.

Kadi Herkül lisas, et just seepärast, et kohal on eri pooled, polegi Türi ideeturg pelgalt nootefoorum. Sellel osaleb poliitikuid Euroopa Parlamendist, Riigikogust ja omavalitsustest, on arvamusliidreid ja ajakirjanikke. «Eesmärk on, et parimad Türi mõtted jõuaksid nii Brüsselisse kui Toompeale ja neist sünniksid konkreetsed teod,» lausus Herkül.

Metsa ütlemist mööda pole välistatud, et ideeturul saab kuulda ka midagi ootamatut, näiteks, et tulevik polegi nii tume. (VM)

Otseülekannet saab jälgida täna kell 11–15.30 Valgamaalase digilehes. Ülekanne ilmub siia samasse aknasse.

Tagasi üles