K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

E-teenindus pakub uusi võimalusi

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
E-teenindus pakub uusi võimalusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Algaja sõidukijuhi tunnus - vahtralehemärk
Algaja sõidukijuhi tunnus - vahtralehemärk Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Käesolevast nädalast saab maanteeameti e-teeninduses taotleda esmast juhiluba ning registreerida end B- kategooria eksamitele, andis amet teada.

«Maanteeamet peab oluliseks klientide aega ning mugavust, mistõttu soovime e-teenindusega näidata, kui lihtsalt võib riigiga asju ajada,» selgitas maanteeameti peadirektori asetäitja Lauri Lugna. Kui teenindusbüroos võib ülal toodud toimingute tegemine võtta umbes poolteist tundi, siis e-teeninduses on võimalik vajalikud toimingud sooritada vaid paari minutiga.

Esmast juhiluba saab e-teeninduses taotleda vähemalt 18aastane isik, kes autokoolis edukalt läbinud esmaõppe algastme koolituse ning kellel puuduvad kehtivad karistused liiklusväärteo või -süüteo eest. Näiteks võib esmase juhiloa taotlemist takistada varasem vahelejäämine juhtimisõiguseta mootorsõiduki juhtimisel, kiiruse ületamisel või joobes juhtimisel.

Lisaks peavad taotlejal olema täidetud esmase juhiloa üldtingimused ehk isikul peab olema kehtiv tervisetõend, elektrooniline foto ja allkiri ning Rahvastikuregistri järgne alaline elukoht Eestis. Andmed autokooli lõpetamisest jõuavad Maanteeameti andmebaasi kümne minuti jooksul peale andmete sisestamist autokoolis ehk esmast juhiluba saab taotlema hakata juba samal päeval, kui autokool lõpetati.

Esmast juhiluba taotledes on võimalik end e-teeninduses registreerida ka B-kategooria liiklusteooria- ning sõidueksamile. Teooriaeksami aega saab broneerida kuni kaks kuud ette, sõidueksami aja saab valida koheselt peale teooriaeksami edukat sooritamist. Maanteeamet soovitab eksamile registreeruda võimalikult varakult, kuna eksamite ootejärjekorrad  suvisel ajal võivad ulatuda paari nädalani.

E-teeninduses esmase juhiloa väljastamise riigilõiv on 20% soodsam kui teenindusbüroos, vastavalt 26 eurot ja 20 eurot. Lisaks tuleb täiendavalt tasuda riigilõivu nii teooria- kui sõidueksami sooritamise eest vastavalt 26 eurot ning 40 eurot. Esmase juhiloa kättesaamiseks soovitame valida postiteenuse, mille puhul jõuab uus juhiluba postkasti juba kolme päeva jooksul.

2014. aastal väljastas maanteeamet pea 15 000 esmast juhiluba. Samas tehti B-kategooria teooriaeksameid üle 20 000 ning sõidueksameid pea 27 000 korral.

Märksõnad
Tagasi üles