R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Veterinaarametnik peab nakkuse farmi toojaiks marjulisi

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Facebook
Comments
Urve Laidvee
Urve Laidvee Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Valgamaa veterinaarkeskuse juhatajal Urve Laidveel olid täna, 21. juuli hommikul käed-jalad tööd täis. Seda hoolimata sellest, et tegelikult pidanuks tal olema puhkus. See tuli tal aga katkestada, kuna eile selgus, et sigade Aafrika katk on jõudnud ka ühte Valgamaa majapidamisse, mis paikneb Taheva vallas Koikkülas.

Tegu on käesoleva taudipuhangu puhul esimese juhtumiga, mil haigestunud loom Eestis kodumajapidamisest leitakse.

Laidvee kinnitas, et majapidamine, kus haige loom leiti, paiknes ühel senisest 11 taudialast, kus olid Eestis kehtestatud piirangud sigade pidamisele seoses sellega, et läheduses oli leitud katku surnud metssiga. «Antud majapidamine paiknes taudialal seetõttu, et 7,6 kilomeetri kauguselt Koobassaare külast Karula vallas leiti surnud metssiga, kellel laboris diagnoositi sigade Aafrika katk.»

Samas on veterinaarkeskuse juhataja kindel, et metssead haiguse jõudmises Koikküla Hille Ossipi majapidamisse küll süüdi pole. «See on fakt.»

Tema sõnul on Valgamaa kütid 11 kuu jooksul teinud äärmiselt tublit tööd, et haiguse levikut peatada. «Nad on metsadest korjanud kokku ja matnud suure hulga metsseakorjuseid ja see on äärmiselt tänuväärne.»

Spetsialist on veendunud, et haigus jõudis kodusigadeni inimeste – täpsemalt marjuliste – kaudu. «Ma tegelikult olin kindel, et nagu mustikad valmis saavad, oht taudi levikuks farmidesse mitmekordistub. Saatsin vastava info ka aegsasti omavalitsustele.»

Tema teada käidi ka Hille Ossipi majapidamisest mõni aeg enne sea haigestumist metsas marjul. «Seal vist lausa mitu inimest õuel majade juures askedas mustikatega.»

Laidvee paneb seetõttu inimestele südamele, et kui on mingigi võimalus, et metsal marjul käinud inimene hiljem kodusigadega kokku puutuda võib, tasuks praegu metsa minemata jätta – eriti taudialadel. Valgamaal paiknevad need Hummuli vallas, Õru-Tõlliste piirkonnas, Puka vallas ja Võru- ning Valgamaa piirialal.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles