Kogunes tauditõrje laiendatud komisjon

Urve Laidvee

FOTO: Arvo Meeks

Täna, 24. augustil kogunes Valgamaa loomatauditõrje komisjon, et anda ülevaade sigade Aarika katkust maakonnas ja täpsustada võimaliku matmiskohad maakonnas, andis teada Valga maavalitsuse avalike suhete juht.

Hetkel ei ole seakatk Valgamaal tabanud ühtegi suuremat seakasvatajat ning massilise sigade hukkamisega ei ole vaja olnud seni tegeleda, aga valmisoleku vajadus on naabrite praktikat arvestades vajalik.

Valga maavanem Margus Lepik juhtis seejuures tähelepanu ka teavitustöö olulisuse üle ning toonitas, et kõige olulisem on kogukonna õigeaegne informeerimine ja igasuguste valikutepõhjendamine.

«Arusaamatuste vältimiseks ja elanikkonna rahustamiseks on maakondlik loomatauditõrje komisjon kaasanud kõik omavalitsused ja seda eelkõige ikka selleks, et tauditõrjekomisjoni otsused ning põhjendused elanikkonnani jõuaks. Samuti peavad kõik ametkonnad teadma, mis on nende täpne roll ja kes on ühes või teises olukorras vastutavaks isikuks,» ütles Lepik.

Kohal olnud ametkondade esindajad ja omavalitsusjuhid otsustasid üksmeelselt, et parim variant seakorjuste hävitamisel on nende põletamine. Vaid äärmisel vajadusel maetakse korjused riigimetsa majandamise keskuse kokkulepitud alale või nakatunud farmi territooriumile. Kaalutakse kõiki seotud riske, sealhulgas nii taudi edasikandumise riski kui ka veekaitsega seotud aspekte. Otsuse teeb kohalik loomatauditõrje komisjon, kuhu kuuluvad nii veterinaar- ja toiduameti kui keskkonnaameti esindajad.

«Iga olukorra puhul arvestame hukatavate sigade kogust, farmi asukohta ning alternatiivsete

võimaluste olemasolu. Elanikkonna rahustuseks tuleb täpsustada, et ennekõike hävitatakse nakatunud sead ettevõttes Vireen. Taudikoldes hukatud sigade matmine tuleb kõne alla viimase sammuna ja seda ainult kokkulepitud aladel, » ütles Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja Urve Laidvee.

Seakatku puudutav info on koondatud veebilehele www.seakatk.ee

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles