Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valgamaalased viisid pankadesse mitusada kilo münte

Euromündid FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Kampaaniaga «Mündid panka!» viidi oktoobris Valgamaa pangakontoritesse 0,8 tonni ehk 800 kilogrammi münte.

Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ütles, et oodatult on suurimad kogused kontole pandud või sularahaks vahetatud Harjumaal, järgnesid Tartu- ning Ida-Virumaa, vastavalt 26, 6,9 ja 5,9 tonni, kuid elanike aktiivsust on näha kõigis maakondades. Statistika põhineb kahe kõige laiema kontorivõrguga panga andmetel.

Talihärm tuletas meelde, et kuigi münte saab ka hiljem ära vahetada, soovitab Pangaliit sel eesmärgil külastada pangakontorit enne detsembrit, kuna aasta lõpus on kontorites tavapärasest rohkem rahvast.

Detsembris saavad eraisikud pangakontorites kroone teenustasuta ja keskkursiga eurodeks vahetada ning kaupmehed hangivad kaaseeljaotuse käigus euro sularaha, samuti müüakse euromüntide stardikomplekte. Uuel aastal häälestatakse aga iseteeninduslikud mündilugemismasinad ümber eurodele ja kroonimüntide lugemine on oluliselt aeganõudvam.

Eesti metallraha – kroone ja sente – on ringluses kokku ligi 456 miljonit tükki, kogusummas ligi 155 miljonit krooni. Keskmiselt on igal Eesti inimesel 340 münti, kokku 115 krooni väärtuses.

Münte saab alates oktoobri keskpaigast annetada ka Eesti Toidupangale, kes jagab muidu hävitamisele minevat toitu puudustkannatavatele inimestele. Kogumiskaste leiab kauplustest ja pangakontoritest; Pangaliit on ka Toidupanga kampaania läbiviijate seas.

Tagasi üles
Back