Käibesse jõuavad erikujundusega mündid

Foto on illustreeriv.

FOTO: Erik Proses / Postimees

Homme, 10. detsembril tuleb Eestis ringlusse Euroopa Liidu lipu 30. aastapäevale pühendatud kaheeurone mälestusmünt. Tegu on kaheeurose käibemündiga, millel on erikujundus. Münt on euroala ühine mälestusmünt, mis tähendab, et selle lasevad ringlusse kõik euroala riigid. Eesti on viimaste seas, kes selle mälestusmündi ringlusse laseb.

Erikujundusega kaheeuroste müntide tiraaž on 350 000, millest meenetootena ja kõrgema kvaliteediga münte on 3500. Mündid on vermitud Leedu Rahapajas.

Meenetootes on münt kõrgema ehk BU-kvaliteediga (brilliant uncirculated, ringlemata ja kõrgläikega mündid) ja see on pakendatud kapslisse, mida ümbritseb teemakohane mündikaart. Meenetoodete tiraaž on 3500 ja ühe toote hind on 7 eurot. Mälestusmünti on võimalik osta üksikult, tropsidena või meenetootena Eesti Panga muuseumipoest.

Juunis 2015 täitus 30 aastat Euroopa lipu vastuvõtmisest Euroopa Ülemkogus selle ametliku lipuna ning 60 aastat lipu vastuvõtmisest Euroopa Nõukogus.

Uue euromündi kujunduse valisid välja euroala elanikud e-hääletuse teel viie kavandi seast. Kavandid olid Euroopa Komisjoni korraldatud avalikule konkursile esitanud euroala riikide elanikud. Kujunduse autor on Georgios Stamatopoulos Kreeka keskpangast.

Kaheeurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundus on kõikidel euroala riikidel ühesugune, kuid emiteeritava riigi tähis ja servatekst on erinev. Eesti mälestusmündil on sõna «EESTI» ning servatekstis sõna «EESTI» püsti ja ümberpöördult.

Tagasi üles
Back