Valgamaal kadunuks jäänud mees leiti tiigist surnuna

Lea Margus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Möödunud neljapäeval aset leidnud ulatuslike otsingute käigus kammiti Lüllemäe piirkond tihedalt läbi – Heinot aga ei leitud.
Möödunud neljapäeval aset leidnud ulatuslike otsingute käigus kammiti Lüllemäe piirkond tihedalt läbi – Heinot aga ei leitud. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna, 17. detsembri pärastlõunal tõid tuukrid Lüllemäe külas tiigist välja mehe surnukeha, kelle tuvastamisel selgitati välja, et tegu on detsembris samas piirkonnas teadmata kadunuks jäänud 52aastase Heinoga.

Kohalikud elanikud nägid meest viimati 5. detsembri hommikul Lüllemäe külas kodu juures. Kadunuks jäänud mehe lähedase sõnul oli Heino läinud sama päeva õhtul külla ühele oma tuttavale, kus tarbiti üheskoos alkoholi. Külaskäigu lõppedes olevat mees öösel kodu poole suundunud, kuid sinna ta kahjuks ei jõudnud.

Järgmisel päeval teatati politseile teadmata kadunuks jäänud mehest ning kuna oli alust arvata, et mees võib olla abitus seisundis või hätta sattunud, alustati piirkonnas otsingutega.

Esmalt kontrolliti selle mehe elukohta, kus Heino viimati külas käis. Peremees ise oli nii tugevas joobes, et ei mäletanud eelmisest õhtust mitte midagi. Politsei vahendas infot kadunud mehest kohalikele elanikele ning kontrollis, ega Heino mõne teise sõbra juurde aega veetma läinud. Keegi ei olnud teda näinud ega osanud ka öelda, kuhu ta minna võinuks.

Lüllemäe külas 10. detsembril läbi viidud otsingutel, kus osales kaheksa politseinikku ja neli vabatahtlikku, kontrolliti üle mehe võimalik teekond naabrimehe juurest koduni. Samuti kontrolliti visuaalsel vaatlusel üle mitmeid piirkonda jäävaid tiike, käidi läbi mahajäetud hooned, vaadati üle teeservad. Hoiti kontakti kohalikega, kui need peaksid midagi kahtlast avastama või uut teavet mehe võimalikust asukohast saama.

Toona otsingud paraku tulemusi ei andnud.

17. detsembri ennelõunal aga leidsid vabatahtlikud tiigi kaldaserva uhutud mütsi. Otsijateks olid vabatahtlike otsingugrupi OPEROG kaks liiget: Rando Voltein ja Andres Reede. Hommikul alustati otsingut talu juurest, kust Heino ülemöödunud reedel tormisel õhtul lahkus. «Meie mõte oli hakata läbi vaatama seda tiiki ja tiigi äärt, mis oli talu juures,» rääkis Reede, kes on ka OPEROG Valgamaa grupi juht.

«Hakkasime kalda äärt pidi minema ega saanudki palju minna, kui leidsime nokamütsi. Tiigil oli ka kohati jää peal, sentimeetri-pooleteise paksune, ja niipea kui jää katki lõime, paistis müts.» Kohe teavitati leiust ka politseid. Politsei kaasas tiigi põhja kontrollima sukeldumiskeskuse Maremark tuukrid, kes tõid sealt välja mehe surnukeha.

«Mütsist tegime esmalt pildid, näitasime talu omanikule ja Heino õele. Heino vend, kes elab Pärnus, kinnitas, et see on tema müts,» selgitas Reede politsei teavitamisele eelnenud tegevusi. «Vähemalt omastele midagigi. Eile ja täna olen ma nende kahe õe pisaraid näinud ja ... » leiab Reede, et kõige hullem on siiski teadmatus.

«Minu teooria on, et ta kukkus sinna sisse: kas minnes või tulles, küllap eksis ära tormi käes,» püüdis Reede mehe teekonda aimata. «Kaldus kõrvale ja oligi kõik.» Selle koha peal, kust mees leiti, olevat tiik üle nelja meetri sügav.

Valga politseijaoskonna politseimajor Andres Saaron ütles, et välisel vaatlusel meedikud surnukehal vägivalla tundemärke ei tuvastatud ning täpse surma põhjuse peab välja selgitama kohtuarstlik lahang.

«Selle juhtumi üksikasjad on veel uurimisel, kuid on fakt, et õnnetussurmade üks peamisi riskifaktoreid on just alkohol. Arvestades, kui alkoholilembeline on Eesti elanik võrreldes ülejäänud Euroopaga, on siin ka enam vigastusi ja õnnetussurmasid, mille põhjuseks alkohol,» selgitas Saaron.

«Mida rohkem alkoholi tarvitatakse, seda enam aju end aktiivsest tegevusest välja lülitab: joobes inimene kaotab kontrolli oma käitumise ja koordinatsiooni üle ning automaatrežiimil tegutsedes ei tunnetata enamjaolt mingisugust ohtu. Ohuolukorda sattununa ei suudeta iseennast enam aga aidata ning kui ka kõrvalist abi pole võtta, on tõenäosus kõige traagilisemast tagajärjest pääseda väike,» ütles Andres Saaron.

Ta lisas, et antud juhtumis oli alkoholi kõrval määrav tegur ka madal veetemperatuur, millega tekib kiiresti alajahtumine. Samuti praegustele ilmaoludele vastav paks riietus, mis veest läbi imbudes inimese väga kiiresti vee alla tõmbab.

Märksõnad

Tagasi üles