Tänane tööpäev on tavapärasest lühem

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tööinspektsioon kontrolltoiminguid teostamas. Foto on illustratiivne.
Tööinspektsioon kontrolltoiminguid teostamas. Foto on illustratiivne. Foto: Toomas Tatar / Postimees

Tööinspektsioon tuletab meelde, et jõulupühade ja aastavahetuse eelne tööpäev on tavapärasest kolme tunni võrra lühem. Saabuvate riigipühade ajal töötavatele inimestele peab tööandja maksma selle aja eest kahekordset töötasu.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest. Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. Tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus.

Juhtudel, kui tööprotsessi tõttu pole võimalik tööpäeva lühendada, tuleb töötajaga kokku leppida töötamine pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja on nõus, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppel rahas 1,5kordselt.

Summeeritud tööajaga töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

Riigipühal töötatud tundide eest tuleb maksta töötajale kahekordset töötasu.

Pühade ajal saab tööinspektsiooni infotelefonile helistada 23. ja 31. detsembril kuni kella 13. Muudel päevadel töötab Tööinspektsioon tavapärastel aegadel. 24., 25., 26. detsembril ja 1. jaanuaril nõustamist ei toimu.

Märksõnad

Tagasi üles