Raketid põhjustavad raskeid vigastusi

Pürotehnika müügil tuleb täita rangeid nõudeid.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Tehnilise järelevalve amet tuletab seoses aastavahetuse saabumisega meelde, et pürotehnika kasutamisel tuleb järgida ohutusnõudeid ja tegutseda kasutusjuhendi järgi. Pürotehnika väärkasutamine võib põhjustada tõsiste tagajärgedega õnnetusi- põlenguid ja vigastusi: näiteks põletusi, kuulmis- ja nägemiskahjustusi.

Pürotehnilise toote ostmisel ja kasutamisel tuleb tähelepanu pöörata järgnevale:
 
• Pürotehnilist toodet osta ainult selleks vastavat luba omavast müügikohast. Ära osta tooteid turult või suvaliselt isikult tänaval;
• Tooteid hoia kuivas, ohutus ja lastele kättesaamatus kohas;
• Kontrolli enne toote kasutamist, et sellel poleks mehaanilisi vigastusi, vigastatud toode tagasta müüjale;
• Vali toote kasutamiseks õige aeg ja koht, arvestades nii öörahu, ilmastikuolude kui toote ohutu kaugusega inimestest, hoonetest ja sõidukitest;
• Ära kasuta tooteid alkoholijoobes;
• Ära viska toodet tulekoldesse ega inimeste või loomade suunas;
• Kasuta toodet üksnes kasutusjuhendis ettenähtud viisil (ohumaa, süütamise viis, vanusepiirang);
• Ilutulestiku tegemisel ära hoia toodet käes ega kummardu selle kohale;
• Kui toode ei rakendu, oota vähemalt 10-15 minutit enne selle üles korjamist. Ära jäta sellist toodet vedelema ega viska prügikasti, vaid tagasta müüjale.
 
Lisaks on oluline selgitada lastele pürotehniliste toodetega seotud ohtusid ning näidata eeskuju ilutulestiku ohutul käsitsemisel.
 
If Kindlustuse statistika kohaselt põhjustavad ilutulestiku raketid igal aastal raskeid õnnetusi, enamjaolt on põhjus olnud raketi vale kasutus või enneaegne plahvatus. Seetõttu soovitab ettevõte ka aastavahetuseks seltskonda selget grupijuhti, kes ei lubaks vindisel sõbral käest raketti lasta ning tuletaks meelde elementaarsed ohutusnõuded. Kordame siinkohal üle ilutulestikuga ümberkäimise ABC.
 
Ülemöödunud aastavahetusel kümme minutit peale südaööd süütas Ifi klient raketi ning tekkis enneaegne plahvatus, mis põhjustas süütaja näopiirkonda tugevaid põletusi ning vigastas tema silmi.
 
Kindlustusettevõtte kommunikatsioonijuhi Rain Porsa sõnul aitab õnnetusi tihti ära hoida kainema sõbra manitsused. «Purjus peaga kipub inimestel ohutaju kaduma ja ollakse valmis oluliselt suuremaid riske võtma. Nii nagu jaanipäeval kutsutakse inimesi üles selgeks grupijuhiks hakkama, võiks ka aastavahetusel olla mõni selgem inimene, kes jälgib pürotehnika kasutamist ega luba sõbral raketti käest lasta.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles