Alanud on Otepää juubeliaasta. Tänavu möödub 900 aastat paiga esmamainimisest Novgorodi kroonikates.
Otepääl on tulemas väga eriline aasta
Otepää on vallavalitsuse kommunikatsioonijuhi edastatud info põhjal oma 900 aastaga üks vanimaid teadaolevaid asulaid nii Valga maakonnas kui kogu Eestis. Juubeliaastal on tema kinnitusel Otepää tuntud üritustele lisandumas hulgaliselt uusi sündmusi. Otepää 900. aastapäevale pühendatud konverents ja tantsuõhtu toimuvad seejuures 1. aprillil ehk päeval kui Otepää linnal on 80. sünnipäev.
«Juubeliaasta tähtsündmus on 1.–2. juulil Pühajärvel toimuv suur muusikafestival Retrobest, mis mõeldud kõigile, kes armastavad eelmiste kümnendite muusikat ja meeleolu. Festivali väliskülalised on Thomas Anders ja Modern Talking, DJ Bobo, Haddaway, Boney M, F. R. David, N-Trance, Maria Nayler,» rääkis Otepää vallavanem Kalev Laul. Näha saab ka ABBA menulugude taasesitust.
Otepää 900 pidustuste osana saab 2. juulil teoks teemapäev Nuustaku-Pariis – avatud aiad, kontserdid ja südamed. «Nii et enne, kui minna Pariisi, tuleb sellel aastal Otepääl ära käia!» lisas Laul. Sügisel on toimumas laat ja lõikuspidu. Ülevaate kõikidest 2016 aastal Otepääl asetleidvatest sündmustest saab valla kodulehelt.
Esimesed inimtegevuse jäljed pärinevad Otepää mailt 6. sajandist enne Kristust. Novgorodi kroonikates on Otepääd mainitud 1116. aastal, mil Novgorodi vürst Mstislav vallutas karupea kujulise linnuse. Otepää kujunes muistse Ugandi maakonna teiseks kindlustatud keskuseks Tartu kõrval.
Muinasaja lõpus oli Otepää ilmselt Ugandi olulisemaid keskusi, mõned ajaloolased on oletanud, et ta võis 13. sajandi alguses olla olulisemgi kui Tartu, sest just Otepää vallutasid ristisõdijad 1208. aasta alguses esimesena ning hiljem rajati sinna ka esimene piiskopilinnus; samas kui Tartu võis olla 1215. aastani mahajäetud. Keskajal asus Otepääl alev, mis aga Liivi sõja ajal lõplikult hävitati.
1. aprillil 1936. aastal anti Otepääle linnaõigused, sellel aastal möödub sellest 80. aastat.
TASUB TEADA
Mõned võrdlused Eesti linnade esmamainimisest:
1030 – Tartut mainitakse esimest korda
1154 – Tallinna oletatav esmamainimine
1211 – Viljandit kirjeldatakse Henriku kroonikas
1241 – Narva küla nimetatakse Taani hindamisraamatus
1286 – Valga ilmub ajalooallikatesse
1839 – esimene teade Tõrva kõrtsist
Allikas: Otepää vallavalitsuse kommunikatsioonijuht Monika Otrokova