Päevatoimetaja:
Tiit Loim
Saada vihje

Mitu Otepää kandi suursündmust saab rahasüsti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jaan Rapp
Copy
Rally Estonia kaheksas kiiruskatse
Rally Estonia kaheksas kiiruskatse Foto: Timo Arbeiter / Valgamaalane

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus toetab kokku 800 000 euroga 5 kultuuri- ja 8 spordisündmust, mis toovad Eestisse rahvusvahelist publikut ja suurendavad välisturistide ööbimisi Eestis. Toetatud 13 sündmust prognoosivad tuua Eestisse kokku ligi 56 000 väliskülastajat, kelle läbi lisandub 187 500 ööbimist. Eestit kui turismimaad tutvustatakse välismeedia kajastuste abil 84 miljonile inimesele.

Kokku esitati rahvusvaheliste sündmuste korraldamise esimesse taotlusvooru 37 projekti, sellest 11 kultuurisündmuste ja 26 spordisündmuste toetamiseks. Taotluste kogumaht oli üle 2 miljoni euro.

«Eriti tihe oli spordiprojektide konkurents ja valik tuli teha väga tugevate rahvusvaheliste spordisündmuste vahel,» ütles hindamiskomisjoni esimees, EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso. 

2016. aasta korraldatavatest spordisündmustest toetatakse poolpika Ironmani võistlust Otepääl, samuti osaliselt Otepää ümbruses peetavat RallyEstoniat, orienteerumise veteranide MMi, Kiviõli Motofestivali ja ekstreemspordivõistlust Simple Session. 2017. aasta sündmustest said toetust Otepää MK-etapp murdmaasuusatamises, IBU CUPi laskesuusatamise võistlus ja orienteerumise MM.

Kultuurisündmustest saavad toetust kõik positiivse hinde saanud projektid: Saaremaa Ooperipäevad 2016, Tallinn Music Weeki välisturundusprojekt, Weekend 2016 festival, Eestit muusikute maana tutvustav Järvi Akadeemiast välja kasvanud projekt ning 2018. aastal Tallinnas toimuv Euroopa Koorifestival.

Mutso rõhutas, et taotluste hindamisel ei olnud oluline mitte sündmuse olulisus kultuuri- või spordivaldkonna arendamisel, vaid selle panus turismivaldkonna eesmärkide täitmisse. 

«Me ei arutanud, milline spordiala või kultuurisündmus on tähtsam kui teine. Kõige olulisem kriteerium oli, kes toob rohkem väliskülalisi ja rahvusvahelist tuntust.» 

Arvestati aga näiteks sündmuse mõju väliskülastajate ööbimiste arvu kasvatamisele ja teistele olulistele turisminäitajatele, nagu madalhooaja mõjude vähendamine, sündmuse ja Eesti kui turismimaa nähtavus rahvusvahelises meedias, sündmuse mõju väikese ja keskmise suurusega ettevõtete käibele. 

«Mida rohkem teevad eri valdkondade ettevõtted koostööd, seda parem on külastuselamus ja seda eristuvam Eesti turismimaana teiste sihtkohtade hulgas,» sõnas Mutso.

Toetuse summa ühe sündmuse kohta on 20 000–65 000 eurot, millele toetuse saaja peab lisama omafinantseeringu vähemalt 30% ulatuses. Toetatakse sündmuse turundamist välisriikides ja läbiviimist Eestis.

Kultuuri- ja spordisündmuste toetuse kogueelarve on 3,2 miljonit eurot, seda rakendatakse aastatel 2015–2020 ning rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Uus taotlusvoor avatakse sügisel. Lisaks avab EAS lähikuudel suursündmuste toetuse taotlusvooru, mille raames toetatakse Eestis toimuvate rahvusvaheliste suursündmuste korraldamist kolmel aastal kokku kuni 200 000 euroga sündmuse kohta. 

Tagasi üles