Helmeskivi on mineraal ooliit. See on tuletatud kreeka keele sõnadest oon ja lithos, mis tähendavad muna ja kivi. Ooliidi tekkelool ei hakka pikalt peatuma, kuid see ulatub tagasi aegadeni, kui siinmail olid soojad veed.
Sõnast «helmes» on moodustunud hulk sõnu: helmeline, helmendama (pärlendama), helmepael, helmerida, helmesmotiiv, helmjas, helmetaoline, helmestikand jne. Kas Helme nimi tuli siit? Ei tea. Kõik teavad, missuguse kujuga on helmes: ovaalne, munajas. Keerulisem lugu on värvi ja sisuga.
Sõnaga «mulk» ei ole lihtne lugu. Oleneb, kuidas seda l-tähte sõnas hääldada. Tal võib olla kas lihtsalt augu tähendus, nagu suumulk ja pudrumulk või püksimulk, mis muidugi ei ole just kõige viisakam kõnepruuk. Või siis hoopis mulk – oma murdekeele, koha ja kultuuriga rahvakild.
Mäletan lapsepõlvest üht lauset: «Helmen ja Tõrvan ei ole peris mulgi, sääl om ubamulgi.» Ei taibanud mina siis küsida, mis seal vahet on, võin ainult oletada, et nad olid Karksi omadest vaesemad ja ei saanud endale nii suuri «mulke» osta. Mulkidel oli raha ja nad otsisid vabu maakohti endale või lastele ostmiseks, mida nimetasid mulkudeks. Arvan, et iseennast nad siis küll mulkudeks ei nimetanud, aga neid võidi hakata selleks kutsuma.
Asi läks hulluks, kui võtsin Julius Mägiste soome-eesti sõnaraamatu ja seal oli meie sõnale «mulk» lisatud lõppu veel üks k ja u ning see tähendas meeste suguelundit – tõsi küll, vulgaarses kõneviisis. Me võime vilistada lätlaste -us lõpule ja soomlaste -ku lõpule ja kanda ikkagi seda nime kõigi kiuste, sest nimi ei riku ju meest. Igaks juhuks jätsin selle Mulgi nime rahule, sest ei suutnud otsustada, kas olen mulk või ei.