Talgute kirjapanek käib täie hooga

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür
Talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Kõikjal Eestis on käimas ettevalmistused maikuu esimesel laupäeval, 7. mail peetavaks Teeme Ära talgupäevaks. Juba mõnda aega on kõik eestimaalased saanud talguplaane pidada ja oma talguid kirja panna talguveebis aadressil www.teemeara.ee, et näidata välja oma hoolivust ning aidata viia edasi elu Eestimaal – nii oma kodukohas kui ka kaugemal.

Talgupäeva meeskond toob merekultuuriaastal koostöös päästeametiga ühe põhiteemana fookusesse veeohutuse, sest traagiliste veeõnnetuste ärahoidmiseks saame kõikjal üle Eesti veel palju ühiselt ära teha.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Tarmo Tüüri sõnul toimub talgupäev taas nõnda, et iga kogukond saab ise otsustada, millised tööd sel korral üheskoos ette võetakse.

«Võib öelda, et talgulised on omamoodi kevadekuulutajad, kuid veelgi enam – nad on kogukondade äratajad ja uute algatuste ellukutsujad nii maal kui ka linnas,» rääkis Tüür. «See võimaldabki talgupäeval pöörata aasta-aastalt üha enam tähelepanu teemadele, mis aitavad tõsta inimeste elukvaliteeti ja ühiskonna turvalisust.»

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu sõnul on ametil äärmiselt hea meel Teeme Ära meeskonnaga juba teist aastat järjest koostööd teha. «Veeohutus on kindlasti üks neid teemasid, mis puudutab meid kõiki, sest Eestimaal on palju veekogusid, kus ei saa tõenäoliselt kunagi olema vetelpäästjat ja kus ohutus sõltub meist igaühest endast,» selgitas Tammsalu.

«Seetõttu innustame kogukondi paigaldama oma kodupaiga ujumiskohtade lähedusse veeohutuse stende, mis kutsuvad üles ohutusele tähelepanu pöörama ja kui õnnetus peaks siiski juhtuma, võivad päästerõngas ja õiged päästevõtted aidata säästa elusid,» lisas ta.

Neile kogukondadele, kes võtavad veeohutuse tänavu üheks oma talguteemaks, on Teeme Ära talgupäeva meeskonnal varuks hea üllatus. Eestvedajad kutsuvad kogukondi üles talgukorras valmistama ja püstitama oma ujumiskoha äärde puidust veeohutuse stendi, milleks nemad saavad omalt poolt anda päästerõnga koos viskeliiniga ning ohutusjuhistega infotahvli. Ettevõtmist rahastab siseministeerium.

Päästevahendite saamiseks tuleb talgujuhil esmalt soovi avaldada talgupäeva kodulehel, märkides üles ka rajatava veeohutuse stendi plaanitav asukoht. Selgitused päästevahendite kättesaamise ja stendi rajamise kohta on leitavad Teeme Ära kodulehelt. Samast leiab ka soovitusi veeohutusega seotud talgute korraldamiseks ja talgutööde planeerimiseks.

Merekultuuriaasta 2016 projektijuht Karen Jagodin lausus, et veeohutus haakub otseselt merekultuuriaasta temaatikaga ja kuna talgupäev on merekultuuriaasta üks osalejaterohkemaid sündmusi, on talgupäeva fookuses ka merekultuuriga seonduvad talgutööd ja paigad.

«Koos tegemine on läbi aegade olnud osa randlaste eluviisist ja kultuurist. Laevade ehitamine ja vette laskmine, võrkude paikamine, rannariba korrastamine või suurem silgupüük – kõiki neid töid tehti koos kogukonnaga,» selgitas Jagodin. «Talgupäev mereäärsetes paikades ongi osa Eesti merekultuurist ning loodame, et sel kevadel annavad paljud oma panuse meie merekultuuri säilimisesse ja edasiviimisesse.»

Talgujuhid, kes märgivad oma talgud talguveebi, saavad taas talgute stardipaketi. Pakettide laialisaatmine algab aprillis. Koostööpartnerite toel kokku pandud ja talgukorras komplekteeritav stardipakett koosneb praktilistest vahenditest ja soovitustest talgupäeva korraldamiseks.

Seekordsesse stardipaketti mahuvad esmaabitarbed, mõned töökindad, suitsuandur, prügikotirull, haavasalv, ajaleht Talguline, kommikott ja supipakk, kerge seljakott, seemnepall, merekultuuriaasta rinnamärk, ehitus- ja aiapoe sooduskupong, tee, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud, veeohutuse stendi valmistamise juhised, kriisijuhend ja talgunõuanded.

Talgute registreerimine läks lahti 17. märtsil ning talguliste kirjapanek algab 18. aprillil, kui talguveebis on juba suur valik talguid üle Eesti. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808 talgut, millest võttis osa 47 136 inimest ehk 3,6% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik.

Copy
Tagasi üles