R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Algab talguliste kirjapanek

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Facebook
Talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür
Talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Teeme Ära talgupäeva meeskond kuulutab täna Viimsi vabaõhumuuseumis avatuks talguliste kirjapaneku 7. mail peetavale üle-eestilisele talgupäevale.

Tänaseks on talguveebis registreeritud juba rohkem kui 1400 talgut, mille seast leiab iga eestimaalane endale osalemiseks sobiva talgu. Koos Merekultuuriaasta 2016 korraldajatega esitletakse sel puhul täna Viimsi vabaõhumuuseumis ahjusooja CD-plaati «Mere- ja talgulugude kogumik 2016», tutvustatakse tänavust talguhundi passi ja sellega kaasnevaid soodustusi talgulistele ning räägitakse muid talgupäeva uudiseid.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et talguliste kirjapaneku alguse puhul tuuakse täna avalikkuse ette merekultuuriaasta egiidi all valminud CD-plaat «Mere- ja talgulugude kogumik 2016».

«Talgutraditsiooni juured asuvad sügaval meie kui mererahva kultuuris ja pärimuses. Just sel põhjusel otsustasime koos Merekultuuriaasta 2016 korraldajatega, et pilguheit minevikku aitab kaasa nii talgu- kui merekultuuri hoogustamisele. Talguplaat on tasuta kättesaadav kõigile huvilistele ,» rääkis Tüür.

Merekultuuriaasta 2016 projektijuhi Karen Jagodini sõnul on värske CD-plaat talgukorras valminud jutukogumik, mis vaatab tagasi meie talgutraditsioonidele nii lähemas kui kaugemas minevikus. «Kogumik taaselustab kübekese rikkast merekultuuriga seotud pärandist, mis on aegade jooksul muuseumidesse, kaustikutesse, sahtlipõhjadesse ning mälestustesse talletatud lugudena jäänud oma aega ootama.»

CD-plaadile «Mere- ja talgulugude kogumik 2016» mahtus kokku 26 lugu, neist 18 juttu ja kaheksa muusikapala. Jutud luges sisse näitleja Piret Simson. Rohkem ja vähem tuntud lugudega astuvad üles Vägilased, Meisterjaan, Silver Sepp, Anu Taul ja Tarmo Noormaa ja teised.

Värske talguplaat jõuab igasse talgupaika üle Eesti, sest see on lisatud kõikidesse talgute stardipakettidesse.

Juba teist aastat saavad kõik talgulised registreerimisel endale talguhundi passi, Teeme Ära talgupäeval kaasalöömist tähistava tunnuskirja, mis avab ühtlasi juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele. Talguhundi passi saamise juhised leiab talguveebist, samasse lisanduvad ka talgupäeva partnerite eripakkumised.

Praegu käib aktiivselt Teeme Ära talgupäeva stardipakettide jagamine talgujuhtidele, kes on oma talgud talguveebi kirja pannud. Samuti jätkub 23. aprillini sooviavalduste vastuvõtt tasuta päästevahendite paigaldamiseks neisse paikadesse, kuhu tänavu on kavas talgukorras püstitada veeohutuse stend. Selgitused päästevahendite kättesaamise ja stendi rajamise kohta leiab Teeme Ära kodulehelt.

Endiselt saab kirja panna ka talguid, nii et kõik inimesed, kogukonnad, asutused ja ettevõtted, kes soovivad aktiivselt kaasa lüüa 7. mail peetaval üle-eestilisel Teeme Ära talgupäeval, saavad sellest märku anda talguveebis aadressil www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäev peetakse mai esimesel laupäeval, 7. mail ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Kõik eestimaalased on oodatud kirja panema plaanitavaid talguid aadressile www.teemeara.ee ning kutsuma ka teisi aktiivselt osalema. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808 talgut, millest võttis osa 47 136 inimest ehk 3,6% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa kodanikuühiskonna sihtkapital, siseministeerium, päästeamet, Merekultuuriaasta 2016 ja hulk eraettevõtteid.

Facebook

Märksõnad

Tagasi üles