R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Noored kehastusid paariks päevaks ajateenijaks

Rein Säinas
, reporter
Noored kehastusid paariks päevaks ajateenijaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laagrilistest poole moodustasid tüdrukud, kes poistele õppetegevuses kuidagi alla ei jäänud.
Laagrilistest poole moodustasid tüdrukud, kes poistele õppetegevuses kuidagi alla ei jäänud. Foto: Rein Säinas / Valgamaalane

Riigikaitseõpetuse välilaagris Valga lähistel Metsnikul said koolinoored juhendajate käe all osa praktilistest tegevustest, mis aitasid kinnistada varem koolis õpitut.

Laagri ülema, Kaitseliidu Valgamaa maleva kaplani ja Otepää gümnaasiumi riigikaitseõpetuse õpetaja Marko Tiirmaa sõnul osales üle 70 Valga ja Tõrva gümnaasiumi ning Varstu keskkooli õpilase, lisaks veel tosin instruktorit.

«Tegemist on Valgamaa koolide riigikaitseõppe välilaagriga, millest võttis osa ka Varstu kooli 21 õpilast. Laagris saavad noored praktikas rakendada kõike seda, mida nad on riigikaitseõppe käigus teoreetiliselt õppinud,» selgitas ta.

Välilaager kestis kolmapäeva hommikust reede pärastlõunani. Tiirmaa sõnul vaadati selle ajaga üle kõik sõdurioskused: liikumine, taktika, maskeerimine, riviõpe, orienteerumine, granaadivise, laskmine ja sõdurivarustuse kasutamine. «Selle laagriga saab õppuritel riigikaitseõpetus läbi. Kolme päeva jooksul saavad nad tunde kätte, kuidas ajateenijad ennast tunnevad.»

Gümnasistil plaanis Kaitseliitu astuda

Tõrva gümnaasiumi õpilase Hardo Adamsoni sõnul on riigikaitseõpe igati vajalik ning annab ajateenistusest hea ülevaate.

«Kuna mind riigikaitse ja sõjaline pool natuke pealub, oli loogiline, et selles õppes osalen. Kindlasti soovitan noormeestel riigikatseõppe tundidest osa võtta. Kui sul on selline õpe all, on hiljem ajateenistuses tunduvalt kergem ega teki hirmu. Laager aitab paljudel kõhklejatel kartusest üle saada ja nad lähevad kindlal meelel hiljem ajateenistusse. Eks tulevik näitab, aga praegu on peas mõlkumas mõte astuda Kaitseliidu ridadesse.»

Laagri vajalikkust tunnistas ka Varstu keskkooli 11. klassi õpilane Gerda Mändmaa.

«Väga tähtis on, et lisaks poistele ka tüdrukud teaksid, mis sõjaväes toimub ja milline on sealne elukorraldus. Mul endal küll ajateenistusse mineku mõtet ei ole, aga laagri põhjal võin seda oma tuttavatele soovitada küll. Tegevust on meil siin palju ja siiani on kõik huvitav olnud.»

Kaitseressursside ameti värbamiskeskuse peaspetsialist ning Varstu koolis riigikaitsetunde andev Janno Isat osales laagris nii õpetaja, instruktori kui vaatlejana. «Lisaks sellele, et aitan tunde läbi viia, osalen ka vaatlejana kaitseressursside ameti poolt. Kuna amet tegeleb riigikaitseõpetusega ning toetasime ka varustuse organiseerimise ja rahastamisega, siis vaatan, et kõik sujuks.»

Noormehi ja neide võrdselt

Isati sõnul olid laagrilised tublid ning tulid kõigi neile püstitatud ülesannetega toime. «Hästi saavad hakkama ka Valga venekeelsed noored. Vahepeal esines küll keelebarjääri, kuid üheskoos on sellesti üle saadud. Meie eesmärk ei ole koolitada sõdureid, vaid õpetada riigiteadlikke kodanikke.»

Mehe kinnitusel oli laagris noormehi ja neide peaaegu ühepalju. «Paar tüdrukut oli vähem kui poisse. Tüdrukud saavad mõne asjaga kindlasti paremini hakkama. Õpetajana võin kinnitada, et neidude huvi ja motivatsioon riigikaitseõpetuse valikainest osavõtmisel on tihtipeale suurem kui poistel. Kursuse läbinutel on ajateenistuses ka kergem. Meie eesmärk ei ole neid ajateenistuseks ette valmistada, vaid seda neile tutvustada.»

Välilaagri läbiviimisele panid õla alla Kaitseliidu Valgamaa malev, SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsioon ning kaitseressursside amet. Riigikaitsekursuse eesmärk on kasvatada patriootlikult meelestatud riigiteadlikke kodanikke.

Märksõnad
Tagasi üles