Valgamaa metsapõleng läks nii loodusele kui päästeametile kalliks maksma

Metsapõleng Hummuli vallas Aitsra külas.

FOTO: Rein Säinas/Valgamaalane

Kuigi möödunud nädala kolmapäeval Valgamaal Hummuli vallas Aitsra külas alguse saanud metsapõlengust kokkuvõtete tegemine alles käib, on päästeamet kokku seadnud esialgse statistika.

Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik sõnas, et metsapõlengu kustutamisest võttis osa päästjaid ja vabatahtlikke üle Lõuna-Eesti.

«Kutselisi päästjaid käis erinevatest vahetustest kustutustöödel üle saja inimese. Vabatahtlikest päästekomandodest osales kustutustöödel 15–20 meest. Laupäeval käis abis 14 Kaitseliidu ja neli Eesti looduse fondi vabatahtlikku. 25. mai õhtul käisid korraks abis ka Läti päästjad ühe päästeauto ja paari mehega,» edastas Kiik.

Kohal oli 16 pääste- ja paakautot ning veoautol veetavad konteinerid metsakustutustehnikaga. Konteinerites veeti suurt pumpa, hulka voolikuid, hargmikke, joatorusid ja muud. Veoautol toodi kohale ja töötati sündmuskohal kahe järelveetava kastiga linttransportööriga, millega transporditi varustust ja millele sai panna ka tonnise veepaagi koos pumbaga, et metsas liikudes kustutustöid teha.

Veel kasutati viit erinevat ATVd ja päästetöö juhtide töökeskkonnaks toodi metsa staabikonteiner.

Koostööpartneritest käis kohapeal korduvalt abis keskkonnainspektsiooni drooniga varustatud töötaja ning päästetöö juhte abistas ühe metsahaldusfirma töötaja. Voolikuliine veeti laiali kokku umbes kuus kilomeetrit. Selle hulka kuulub jämedam magistraalliin, millest hargnesid tüviliinid ja sealt omakorda tööliinid, mille otsas töötasid päästjad, veejuga juhtides.

Kui mõnigi inimene on muret tundnud Nihujärve veetaseme pärast, kust päästjad põlengu kustutamiseks vett pumpasid, siis Marek Kiige sõnul muretsemiseks põhjust ei ole. «Kuigi kustutusvett kulus tõesti sadade tonnide viisi, päästjate hinnangul veetase Nihujärves märkimisväärselt ei alanenud. Ehk paari sentimeetri jagu.»

Ei ole veel teada, millest kahjutuli alguse sai. «Meie menetlusinspektorid selgitavad peamiselt hoonetulekahjude põhjusi ning seega nad loodustulekahjude põhjusi ei uuri. See on eelkõige keskkonnainspektsiooni ülesanne. Esialgsetel hinnangutel ulatuvad tulekahju kustutamise kulud kuni 20 000 euroni,» selgitas Kiik.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles