Rahvuslipu sünnipaik pidutseb

Eesti lipu päeva tähistamine Otepääl 2015. aastal

FOTO: Monika Otrokova

Eesti sinimustvalge rahvuslipu õnnistamisest möödub 4. juuni 132. aastapäev. Otepää, rahvuslipu häll, tähistab seda piduliku rongkäigu ja kontsert-jumalateenistusega.

Jumalateenistusel teenib EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, esineb Narva linna sümfooniaorkester, andis teada Otepää vallavalitsuse kommunikatsioonijuht.

4. juunil 1884. aastal kogunes 24 eesti soost haritlast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada Eesti üliõpilaste seltsi sinimustvalge lipp. See pühitseti Otepää pastoraadis. Eesti iseseisvumisel saigi riigilipuks üliõpilaste seltsi sinimustvalge rahvuslipp.

Otepää kirikuõpetaja Marko Tiirmaa kinnitusel on Eesti lipu sünnipaigas tekkimas uus traditsioon: Otepää kirikus õnnistatakse oma perekonna, ühenduste ja ettevõtete lippe.

«Viimasel ajal on meie kirikus lisaks tavapärastele kirikutalitustele nagu ristimine, leeritamine ja laulatamine tõesti sagenenud inimeste soov oma sinimustvalget lippu õnnistada. Need on peaasjalikult perekonnalipud, aga ka ettevõtted ja ühendused soovivad järjest enam oma lippe õnnistada,» märkis Tiirmaa.

«See on väga ilus ja pidulik sündmus, julgustan kõiki seda tegema. Ja mis saaks sümboolsem olla, kui teha seda juba nüüd, 4. juunil, Eesti lipu päeval,» lisas kirikuõpetaja.

Otepää vallavanem Kalev Laul sõnas, et 900 aasta juubelit tähistav Otepää on Eesti rahvuslippu alati au sees hoidnud. «Oleme ju ikkagi Eesti sinimustvalge lipu häll ja just Otepäält sai alguse ka muistne vabadusvõitlus. Kutsun kõiki üles 4. juunil heiskama Eesti lippu meie rahvuslipu auks!»

Vastavalt Eesti lipu seadusele heiskavad 4. juunil lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Eelmisel aastal tegid Otepää vallavalitsus ja Valga maavalitsus riigikantseleile ühispöördumise, milles tehti ettepanek sätestada Eesti lipu päev, 4. juuni, täiemõõduliseks lipupäevaks. Eestis on 15 lipupäeva, millest kolm – iseseisvuspäev, võidupüha ja taasiseseisvumispäev – on täiemõõdulised lipupäevad, mil Eesti lipp tuleb heisata elu-, äri- ja büroohoonetel.

Eesti lipu õnnistamise 132. aastapäeva tähistamine Otepääl saab alguse kogunemisega Lipuväljakule, vallavalitsuse hoone ette. Sealt suundub pidulik rongkäik Kirikumõisa. Seal leiab aset pidulik Eesti lipu heiskamine.

Tagasi üles