Taimekasvatajad ootavad vanajumala meelemuutust

«Kõige heldem on tavaliselt Vene ilmateade, siis tulevad norrakad,» muigab Kaido Edenberg Tõlliste vallast, seistes keset kuivanud vilja. Kui palju vihma ka eri allikad enne ei luba, on see sel kevadel oodatud ajaks ikka nullini kahanenud.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Vahepealne pikk vihmapuudus on jätnud eriti tugeva jälje just Lõuna-Eestile, mistõttu on hävinud või hävimisohus suur osa Valgamaa põlluharijate saagist. Turuhindadele see seni veel mõju ei avalda.

Tellijale

Tõlliste vallas mitmesajal hektaril teravilja kasvatava ettevõtte Joka Maa juhatuse liige Kaido Edenberg ütles, et sel aastal nad viljakasvatusega kasumini ei jõua. «Arvan, et keskmine tuleb kolm, kasumijoon on neli,» rääkis ta viljatonnidest, mida võib ühelt hektarilt oodata.

Tee pealt vaadatuna oli põld, mida ta näitas, tõtt-öelda ilus ja roheline. Lähemal uuringul selgus aga, et kolm põllul olevast üheteistkümnest talinisuhektarist on juba hukule määratud. «Seemneid ta enam ei moodusta. Muutub lihtsalt valgeks, haiguste tõttu varsti mustaks ja mädaneb ära,» rääkis Edenberg vilja kurvast saatusest.

Tagasi üles