Päevatoimetaja:
Tomi Saluveer
766 3888
Saada vihje

Galerii: Säde pargis tuulutati rahvarõivaid ja näidati käsitööoskusi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Lea Margus

Laupäeva hommikupoolikul oli kõigil soovijail suurepärane võimalus tuua kapist välja rahvariided ning nendega kodust välja tulla. Säde parki kogunesid käsitöömeistrid, rahvarõivaste kandjad ja kultuuripärandi väärtustajad.

Rahvarõiva tuulutamise ja käsitöömeistrite päeva oli sisukas ja pakkus kohaletulnud linnarahvale sisukat meelelahutust: rahvalikku tantsu, -laulu ja -muusikat ning rahvarõivaste esitlusi. Toimus meistrite laat ning eheda käsitöö ja talukauba müük. Õpitubades sai soovi korral õpetust näputööks.

Rahvusliku päeva meelelahutuslik programm oli üllatavalt mitmekesine ja esinejad väärikad. Sangaste kandlemeister Ilmar Tiideberg ja regilauluansambel Koidu Tähed, kes järjestikku lavale tulid, lõid kohe päeva alguseks meeleolu, edasi astusid üles rahvatantsijad Harglast ja Mõnistest.

Vahelduseks Eesti rahvakultuurile sai tutvuda ka Ukraina rahvusliku pärandiga.  Sillamäe Ukraina kaasmaalaskonna Vodograi rahvamuusika ja -laulu ansambel Zivograj rikastas kava oma etteastega, esitleti ka Ukraina rahvarõivaid. Peale seda oli Eesti linnamoeliste rahvarõivaste esitlus.

Veel esinesid segarahvatantsurühm Pilleriin ja Saku Sanglejad. Peaesinejana välja kuulutatud Lõõtsavägilased olid tiitli väärilised ning peale oma kava esitamist kaasati ühismänguks ka Tõrva, Valga ja Antsla muusikakoolide noored lõõtsamängijad.

Muljetavaldav ja päevateemaline etendus Loominguline Ühendus MTÜ Oma Lava esituses oli samuti üks päeva pärlitest. Lavastuse “Eesti rahvarõivas” teljeks on inimese elukäik sünnist surmani ning rõivastuse muutumine elu jooksul vastavalt sotsiaalse seisundi muutumisele. Laval hargnes meisterlikus etteastes lahti inimese eluring.

Päeva lõpetasid külalised Lätist - folkmuusikaansambel Delve, kes pakkus kuulajaile Põhja-Liivimaa pärimusmuusikat - jõulist, samas meloodilist.

Üritust korraldas Valga muuseum koostöös Valgamaa Rahvakunsti ja Käsitöö Keskseltsiga. Toetasid Eesti Kultuurkapital, Rahvakultuuri Keskus, Valga linnavalitsus ja Valgamaa Omavalitsuste Liit.

Kommentaarid
Tagasi üles