K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Õigusabi muutub kättesaadavamaks

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Tasuta õigusabi jagamine Tallinnas.
Tasuta õigusabi jagamine Tallinnas. Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega laiendatakse õigusabi kättesaadavust inimestele, kelle sissetulek ei võimalda turutingimustel õigusabi hankida.

«Praegu on Eesti riigis liiga palju inimesi, kes ei saa kätte neile vajalikku õigusabi. Inimene, kes probleemi korral õigusabi vajab, peab seda reaalselt riigi abil saama. Pärast muudatuste tegemist ja ressursside ümberjagamist peaks õigusabi jõudma iga seda vajava inimeseni,» ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Näiteks kulutab riik märkimisväärse osa riigieelarvelisest eraldisest kriminaalasjadele, mis on oma sisult lihtsad ja selged asjad ning ei vajaks tingimata advokaadi abi. Eelnõuga soovitakse muuta riigi õigusabi andmist kriminaalasjade menetluses selliselt, et edaspidi ei määrata alati kahtlustatavale kohustuslikus korras kaitsjat, kui menetletakse teise astme kuritegu ja kahtlustatav ei ole kaitsja osalemist taotlenud.

Muudatusega pakutakse inimestele õigusnõustamist kõigepealt teatud arv tunde tasuta. Kui inimene vajab õigusabi rohkem arv tunde, siis antakse seda talle omaosaluse tasumise korral või selgitatakse talle riigi õigusabi taotlemise võimalusi, kui inimesel puuduvad vahendid omaosaluse tasumiseks.

Justiitsministeerium korraldab toetuse jagamiseks avaliku konkursi, nagu ka seda tänaseni on tehtud. Küll aga avardatakse võimalusi konkursist osavõtuks selliselt, et sellest saaks osa võtta kõik juriidilised isikud. Samuti suurendatakse oluliselt üldise õigusnõustamise rahastamiseks eraldatavaid vahendeid. Lisaks sõlmitakse konkursi võitjaga leping kuni viieks aastaks.

Eelnev peaks tagama konkursi vastu suurema huvi ning looma eeldused õigusnõustamise piirkondlikult paremaks kättesaamiseks.

2016. aastal on riigi õigusabi andmiseks ette nähtud 3,89 miljonit eurot.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles