Võrus kohtusid Baltimaade ja Poola peaveterinaarid, et arutada piiriüleste loomataudide tõrjumisega seotud küsimusi ja regioonis leviva sigade Aafrika katku tõkestamise võimalusi. Nelja riigi esindajad leidsid, et Euroopa Komisjoni tegevus piirangute kehtestamisel ei ole üheselt mõistetav.
Peaveterinaarid kritiseerisid taudipiiranguid
«Jõuti ühisele arusaamale, et piirangud võiksid olla proportsionaalsemad ja paremini põhjendatud. On plaanis ette valmistada pöördumine Euroopa Komisjonile – saamaks selgust, kuidas need tsoonid kehtestatakse ja teha ettepanekud tsoonis kehtivate piirangute vastavusse viimiseks eesmärkidega,» ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.
Nelja riigi esindajad arutasid ka, kuidas toimub kauplemine sigade Aafrika katkust mõjutatud riikide vahel. Arutelus selgitati kauplemisega seotud tehnilisi küsimusi. «Selles küsimuses on riikidel erinevad lähenemised, kuid põhimõttelisi takistusi sellises tegevuses ei nähtud,» sõnas Kalda.
Baltimaade ja Poola veterinaarametite juhid andsid kohtumisel ülevaate sigade Aafrika katku leviku hetkeseisust, analüüsisid seni rakendatud ennetus- ja tõrjemeetmete tõhusust ning kogemusi seniste taudikollete likvideerimisel. Üheskoos leiti olemasoleva kogemuse baasil, et võib osutuda vajalikuks kehtiva ühise ennetus- ja tõrjestrateegia ülevaatamine.
Piiriüleste loomatauditõrjeprogrammide osas leiti, et peab olema selgem Euroopa Komisjoni, liikmesriigi ja Euroopa Liidu välise riigi vaheline vastutuse jaotus. Selles osas on plaanis korraldada kohtumine Euroopa Komisjoni esindajatega lahendamaks eelkõige marutauditõrjeprogrammi rakendamisega seotud küsimusi.
Baltimaade ja Poola ühine tõrjestrateegia sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks allkirjastati 2014. aasta 1. septembril Poolas Puławys toimunud veterinaarametite juhtide kohtumisel. Dokumendi on kinnitanud Euroopa Komisjon ning see on alus rakendatud ennetus- ja tõrjemeetmetega seotud kulutuste hüvitamiseks liikmesriikidele Euroopa Komisjoni poolt.