Külas kasvavad koerad, kes ei oska haukuda – ainult uluvad

Rullis basenji-nimelise koeratõu kasvatamise ja aretamisega tegelev Tiina Tootmaa rääkis, et nii mõnelgi korral on tugeva jahiinstinktiga varustatud koerad talle metsas kõndides kitse või põdra teerajale ette ajanud.

FOTO: Taavi Niittee/Valgamaalane

Lisaks kohaliku elu vaimsele juhtimisele tegeleb Rulli külavanem Tiina Tootmaa oma kodupaigas üsna haruldase koeratõu kasvatamise, aretamise ja müümisega.

Tellijale

Võõrapärase nimega basenji tõug on Tootmaa sõnul pärit Aafrika mandrilt ning kui tema nende aretamisega kümmekond aastat tagasi alustas, oli Venemaalt toodud emane koer Masha alles kuues omataoline Eestis. «Alguses oli mul pigem näitusehuvi, aga lõpuks hakkasin hoopis aretamisega tegelema,» rääkis Tootmaa, kellel nüüdseks tõukoeri kokku üheksa.

Basenji tõugu iseloomustas perenaine kui ühte vanimat maailmas. Aafrikas olevat isegi komme, et enne kui mehel kas või üht sellist koera pole, pole naisele mõtet minna. Muidu olevat aga tegemist eelkõige jahikoertega, kes haukumise asemel vaid ulguda oskavad. «Neid kutsutakse vahel ka Aafrika laikadeks, sest nad ajavad jahimeestele loomi ette,» selgitas Tootmaa.

Tagasi üles