Eesti president jäi jälle valimata!

Taavi Niittee
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rikutud sedelid.
Rikutud sedelid. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Täna Estonia kontserdisaalis toimunud presidendi valimiste teises voorus said Allar Jõks 134 ja Siim Kallas 138 häält. Kuna kumbki kandidaat ei saanud kokku häälteenamust, algab kogu protsess kahe nädala pärast algusest peale.

Hääletusejärgses intervjuus kinnitasid nii Kallas kui Jõks, et nemad enam uuesti presidendiks ei kandideeri. Valimised jätkuvad kahe nädala pärast Riigkogus.

Vahetult enne teise vooru valimistulemuste selgumist avaldasid paljud Estonia kontserdisaali kogunenud Valgamaalt pärit valijamehed veendumust, et president selgub tänase päeva jooksul. Sellisel seisukohal oli näiteks Aivar Nigol Otepäält, Kalmer Sarv Õru vallast, Mart Vanags Karulast ja Valga linna esindaja Ivar Unt.

Pärast seda, kui valimiskogu ei suutnud täna valida Eestile järgmist Vabariigi Presidenti ja riigipea valimine läheb tagasi parlamenti, teeb president Toomas Hendrik Ilves ettepaneku, et Riigikogu koguneks täiendavale istungile Vabariigi Presidendi valimiseks 3. oktoobril.

„Tänan seniseid kandidaate. Paraku ei saanud ükski neist vajalikku toetust, ka valimiskogus mitte. Nüüd on seega uus olukord ja vaja on uusi kandidaate. Loodan, et Riigikogu valib seekord Eestile järgmise riigipea,“ ütles president Ilves.

„Samuti soovin, et Riigikogu õpiks presidendivalimiste praegusest karussellist ja otsustaks kiirelt, millised oleksid vajalikud seadusemuudatused, et Eesti kui parlamentaarse riigi põhiseaduse mõte seoses presidendi valimisega väljenduks selgelt ka tegelikkuses,“ sõnas riigipea.

Tagasi üles