Lõppes järjekordne vaktsiinikülv

VTA projektijuht Enel Niin rõhutab, et haiguseoht pole kuhugi kadunud.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Veterinaar- ja toiduamet lõpetas laupäeval sügisese rebaste ja kährikute suukaudse marutaudivastase vaktsineerimise riigipiiri aladel.

«Et vältida marutaudi taaslevimist Eestisse metsloomade rändega, külvasime väikelennukitelt marutaudivastast vaktsiini 6100 ruutkilomeetri suuruses puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel,» ütles veterinaar- ja toiduameti projektijuht Enel Niin.

«Alates 2013. aastast on Eesti ametlikult marutaudivaba riik. Kuna taud on jätkuvalt laialt levinud meie naaberriigis Venemaal ning viimasel ajal on nii juhtumite arv kui ka nakkuse leviala naaberriigis suurenenud, pole oht Eesti jaoks kuhugi kadunud,» lisas ta.

Vaktsiinsöötade külvamine algas Lõuna- ja Kagu-Eestist ning jätkus Ida-Virumaal. Kokku kulus puhvertsooni vaktsineerimiseks kuus päeva.

«Kasutasime spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist ning mille sisse on peidetud kapseldatud vedelvaktsiin. Vaktsiinsööt ega selles sisalduv kahjutustatud marutaudiviirus ei ole ohtlik, kuid lemmikloomad tuleks puhvertsoonis hoida paar päeva siseruumides, et nad metsloomadele mõeldud vaktsiinpalasid ära ei sööks,» lisas Niin.

Tema sõnul ei tohi haiguse taasnakatumise riski alahinnata, kuna marutaudioht on Baltimaade idapiiril suurenev ning haigus on endiselt levinud ka pajudes teistes riikides. «Ühtlasi on haiguse taastekke vältimiseks endiselt oluline ning seadusega kohustuslik lemmikloomade regulaarne marutaudivastane vaktsineerimine.»

Veterinaar- ja toiduamet viib kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastaste vaktsiini külvamist ohustatud piirialadel. Järgmine vaktsineerimine on 2017. aasta kevadel.

Marutaud on loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis lõppeb alati surmaga. Aastatel 2006–2010 külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas kogu Eesti pinnal ning tõrjuti haigus riigist välja.

Takistamaks haiguse taaslevimist Eestisse naaberriikidest pärit nakatunud rebaste ja kährikute vahendusel, tehti aastatel 2011–2014 vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. Alates 2015. aasta kevadest tehakse seda vaid Venemaaga piirnevatel aladel.

Tagasi üles