Sisukord
Paberleht
Postimees
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Lugupeetud proviisori säilmete teekond Tartust Valka ja tagasi

6 min lugemist
Säilmed tulid välja Vabaduse tänava koolihoone hoovist küttetorustiku remondi käigus. FOTO: Rein Säinas

Juulis tulid Valgas kaevetööde käigus välja inimluud ja daatumitega nimeplaat. Selgus, et nimeplaadile vastav mees maeti 85 aastat tagasi hoopis Tartusse.

Tellijale

Suvel leidsid Erakütte Valga osakonna töömehed Vabaduse tänava koolihoone – rahva seas tuntud kui Marta Pärna maja – kaugküttetorustiku remondi käigus süvendi kaevamisel hulga inimluid ja rohekaks tõmbunud metallplaadi. Plaadile oli graveeritud nimi Juhan Sorra (või Sõrra, plaat on määrdunud) ja kuupäevad 3.04.1866–22.06.1931.

Tähelepanu äratas, et plaat ja luud olid maa sees segamini nõukogude ja eelmise Eesti Vabariigi aegadest pärit olmeprahiga. Samuti selgus pea, et sellise nime ja eluajaga mees maeti tõepoolest aastal 1931, aga teadaolevalt mitte Valka, vaid Tartu Maarja kalmistule. Et inimluude koht pole olmeprahi hulgas ning säilmete rännak mööda Eestit mitte just igapäevane, püüdsime välja selgitada, kes oli maetud mees ning kuidas nimeplaat Valka sattus.

08.04.2020 10.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto