Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Miks on täiskuu legendide ja uskumuste allikas?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kahtlemata on saabuv öö kuuvalguses müstiline ja salapärane. Kui uskumus, et täiskuu ajal alati midagi veidrat juhtub, on kinnistunud, siis küllab juhtubki ...
Kahtlemata on saabuv öö kuuvalguses müstiline ja salapärane. Kui uskumus, et täiskuu ajal alati midagi veidrat juhtub, on kinnistunud, siis küllab juhtubki ... Foto: Ove Maidla / Postimees / Scanpix

Homme kella 7.23st elame täiskuu mõju all – kas peaksime kartma?

Osa meist on vähemalt enda sõnul tundnud, et teatud kuufaaside ajal on enesetunne kuidagi imelik. Mõnikord ei saa magada, vahel oleme ärritunud ja uimased, teinekord on energiat tavalisest rohkem – ning armastame kõike seda seletada täiskuu mõjuga.

Peale selle, et Kuu faaside mõjust inimese psüühikale vestavad folkloor ja mütoloogia, on see läbipõimunult ka luules, kunstis ja muusikas, olles mõjutanud terveid kultuure. Tänapäevases folklooris väidetakse koguni, et sündide, autoõnnetuste, aga ka vägivallaaktide ja muude «kuutõbiste» tegemiste arv kasvab täiskuu ajal. Kui aga joonistada nende juhtumiste graafikuid Kuu faaside järgi, ei ole märgata, et nende hulk täiskuu ajal tõuseks.

Tagasi üles