Tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus

On inimesi, kes ka pühade ajal tööl peavad olema: näiteks suurpoodide teenindajad.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Tööinspektsioon tuletab meelde, et 23. ja 31. detsembril tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra.

24., 25., 26. detsember ning 1. jaanuar on riigipühad, mis on reeglina töötajatele vabad päevad. Tööandja majandustegevuse tõttu või kehtestatud tööajakava alusel riigipühal töötavatele inimestele peab tööandja maksma selle aja eest kahekordset töötasu.

Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest. Näiteks osalise tööajaga töötaja, kes tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas, riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. Tööpäeva lühendamine ei sõltu sellest, kas tööandja majandustegevus võimaldab seda teha või mitte. Tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus, rõhutab tööinspektsioon.  

Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada kokkulepe inimese töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja annab selleks nõusoleku, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppe olemasolul rahas 1,5kordselt.

Summeeritud tööajaga töötavatel inimestel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse töötasu kuutasuna või tunnitasuna, töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset töötasu.

Olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb hüvitada riigipühal tehtavad tunnid. Ülejäänud tasustatakse aga tavalises korras. Sama vahetuse töötundide eest, mis langevad riigipühale eelnevale või järgnevale päevale, lisatasu maksma ei pea.

Küsimuste korral on tööinspektsiooni poole võimalik pöörduda infotelefonil 23. detsembril kuni kella 13ni ja 30. detsembril kuni kella 15ni. Muudel tööpäevadel võtab inspektsioon kõnesid ja kirjasid vastu tavapärastel aegadel. 26. detsembril nõustamist ei toimu.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles