R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Muuseum näitab kodutütarde tegemisi ja kristlikke punkpilte

Sirje Lemmik
, reporter
Muuseum näitab kodutütarde tegemisi ja kristlikke punkpilte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lisaks oma kunstiandele esitles Raido Rätsep (vasakul) näituse avamisele tulnutele ka oma lauluoskust, esitades koos oma sõbraga punklaule.
Lisaks oma kunstiandele esitles Raido Rätsep (vasakul) näituse avamisele tulnutele ka oma lauluoskust, esitades koos oma sõbraga punklaule. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Valga muuseumis avati teisipäeval korraga kaks näitust. Esimeses galeriis on Raido Rätsepa kristlikud punkpildid ja teises Kodutütarde 85. aastapäevale pühendatud väljapanek.

«Joonistanud olen terve teadliku elu. Viieaastaselt korraldasin Pärnu lasteaia Mai lastele Moskva Kremli teemalise kunstinäituse. Tegin isegi kunstiäri ja vahetasin ühe poisiklutiga joonistuse tinasõduri vastu. Nooruki ja punkarina oli mu tuba nagu ateljee – isegi lagi oli täis maalitud,» rääkis endine punkar ja iseõppinud harrastuskunstnik Rätsep näituse avamisel.

Kunstianne kippus tuhmuma, kui mees narko- ja alkoholisõltuvusse langes. Talent elustus 2013. aastal, kui Rätsep alkoholist võõrdus ja pühapäeviti pärast kirikus käimist vennatütrel külas käis.

«Onu, joonista mulle,» palus vennatütar Marlen. «Tegin talle kurva pildi, kus jäneseemal oli tainarull käes, jäneseisal silm sinine ja jänkulaps nuttis. Marlenile see kurb pilt ei meeldinud: tema tahtis rõõmsat, kus valitseks armastus. Tüdruk värvis mu pildi ära ja kui järgmisel pühapäeval talle külla tulin, sain temalt mustandid, mille järgi alustasin postkaartide tegemist,» rääkis Rätsep.

Inspiratsioon elust enesest

Sellest sai alguse esmalt postkaartide ja hiljem juba akrüülmaalide sari «Elu ja ülirohkesti», kus peategelaseks piiblist inspireeritud Lõvikuningas.

«Inspiratsioon on kõik elust enesest. Realistlikku elu ennast peegeldavad ka kristliku Hea Sõnumi Vennaskonna kroonikad ja veel vanavanemateaegne piibel. Lõvikuningas on üdini positiivne tegelane, kes ei tee pisematele liiga. Samas on ta eetiline, väga kaastundlik, üllas ja võitlejanatuur,» iseloomustas harrastuskunstnik näitusele väljapandud töid.

Väljapanekus on postkaardid, kroonikad ja poolsada Raido Rätsepa maali. Tema maale on tema elulugu tundmata keeruline mõista. Need tekitavad kahetisi tundeid, kuid panevad süüvima ja mõtisklema elu keerdkäikude üle.

Teises muuseumi galeriis on väljas Kodutütarde 85. aastapäevale pühendatud väljapanek, kus antakse ülevaade Valgamaa kodutütarde tegemistest ja ajaloost. Näha saab karikaid, vormirõivaid, meeneid, näidissõlmi, matkaks vajalikke vahendeid ja sissitelki.

Kodutütred on 19. jaanuaril 1932. aastal loodud tütarlaste vabatahtlik isamaaline Kaitseliidu noorteorganisatsioon, kuhu kuuluvad 7–18aastased tütarlapsed. 1940. aastal organisatsioon likvideeriti ja taasloodi 24. mail 1991.

«Valgamaal elustati kodutütarde tegevus 1994. aastal, kui Hargla kooli õpetaja Aliise Kond asutas kooli juurde kodutütarde rühma. Üle Eesti on 15 kodutütarde ringkonda. Valgamaa ringkonnas toimetab 15 rühma, kuhu kuulub ligi 300 tüdrukut ja neiut,» rääkis näituse avamisel Kodutütarde Valgamaa ringkonna vanem Sigrit Säinas. Ta luges ette ka Kodutütarde peavanema Angelika Narise tervituse ja tänusõnad näituse avamise puhul.

Näitust külastanud harrastuskunstnik Raina Leppik sõnas, et kahe avatud näituse üldnimetajaks võiks panna «militaristlik». «Tore on, et inimene asendas oma joomasõltuvuse kunstiharrastusega. Kunst on kunstis kunsti näha. Näitusel ongi väljas Rätsepa nägemus elust ja ümbritsevast, see on tema tõlgendus. Et maalidel kujutatut mõista, peab süvenema,» sõnas Leppik.

Kodutütarde näituse fotomaterjali uudistades valdas naist nii mõnegi foto juures äratundmisrõõm tuttavatest  inimestest või kohtadest. «Minu isa oli noorkotkas ja olen varem mõnda pilti, mis nüüd näitusel üleval, meie kodus fotoalbumis näinud.»

Näitustel varjatud seosed

Valga muuseumi direktori Andres Rattasepa sõnul tundub algul, et kahel näitusel pole omavahel mingit seost, kuid kui tähelepanelikumalt vaadata, leiab külastaja neil nii mõndagi ühist. «Mina küll leidsin ja need näitused on tekitanud minus hulk mõtteid,» ütles Rattasepp, tänades nii harrastuskunstnikku kui kodutütreid näituste muuseumisse toomise eest.

Näituste avamisel laulis mõne laulu ka ehtne punkbänd, kuhu kuulub Raido Rätsep koos sõbraga.

Väljapanekuid saab muuseumis näha 4. veebruarini.

Märksõnad
Tagasi üles