Kabelimetsa peitunud minevik

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Anrepite perekonnakalmistul kabelimetsas oli ohtratest vandaalitsemisjälgedest hoolimata säilinud ka selgelt loetavaid kilde ajaloost.

FOTO: Lea Margus / Valgamaalane

Kui mul õnnestus Lõve mõisaomanike pühapaik umbekasvanud parkmetsas teisel katsel üles leida, tundsin end kui maadeavastaja. Samas väga õnnetu maadeavastaja, sest avanev pilt oli kõike muud kui rahupaigale kohane.

Kui esimesel korral uitasin sihitult ringi, siis teisel korral võtsin orientiiriks võimsad tammed mõisapargi lähedal metsas ja otsustasin: kui seal ei ole Anrepite pere kalmistu, ei ole seda kusagil. Pärast veerandtunnist kõndimist ja märkide otsimist leidsin esmalt pargi all metsistunud tüüpilise kalmistutaime puhmad, seejärel nägin juba eemalt graniidist väravaposte ja rohekat sammaldunud maakivimüüri.

Ajalooallikad väidavad, et kunagi viis mõisasüdamest sinna kaunis allee. Praegu ei ole sellest jälgegi, kõik on põldude sisse jäänuna hävinud. Kalmistu rajasid Lõve mõisa tollased omanikud Anrepid 1773. aastal, arvatavasti üsna samal ajal mõisasüdame väljaehitamisega. Esimene matus oli 1796. aastal, kalmistule on teadaolevalt maetud 17 lahkunut.

Tagasi üles