iDeal kampaania

Meenutati üht Vabadussõja veriseimat lahingut

Muu hulgas ka Paju lahingu ajaloo uurimisega tegeleva Julius Kuperjanovi seltsi juht Olev Teder (keskel) pälvis tänavusel lahingu 98. aastapäeval Kaitseliidu Valgamaa eriklassi teenetemärgi.

FOTO: Taavi Niittee / Valgamaalane

Teisipäeval möödus 98 aastat kuulsusrikkast Paju lahingust, mis mängis otsustavat rolli Vabadussõja käigus ja Valga vabastamises Punaarmee vägede valdusest.

Tellijale

«Kui keeraksime aega 98 aastat tagasi, siis sel hetkel valitseks meie ümber veel vaikus,» alustas teisipäeval Valga–Tartu maantee ääres asuva Paju mälestusmärgi ees oma sõnavõttu Julius Kuperjanovi seltsi esimees Olev Teder. Mehe eesmärk oli manada kohalviibijate silme ette ammuse, kuid kindlasti mitte unustatud lahingu õõva tekitavad detailid.

«Kuperjaovi partisanid olid valvel teisel pool maanteed Viira oja kaldanõlvakul ja ootasid – see magus aeg varavalges ründamiseks oli mööda läinud,» jätkas Teder meenutust, mille on tema ja tema juhitav selts kokku pannud lahingus osalenud ja nüüdseks jäägitult manala teed läinud võitlejate sõnade ja ülestähenduste põhjal.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles