Pangalaenu taotlemine muutub lihtsamaks

Illustreeriv pilt

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Maksu- ja tolliamet pakub tänasest võimalust koostada enda või ettevõtte tarbeks maksuandmete tõendit, millega saab mugavalt ja kiiresti anda pangale vajalikud andmed oma laenuvõime hindamiseks.

Tõendi saab soovi korral koostada igaüks ise e-maksuametis/e-tollis. Valida tuleb sellel kuvatavad andmed ja periood ning seejärel koostab infosüsteem juba automaatselt vajaliku tõendi elektroonseks edastamiseks.

«Maksuandmete tõendi vormi töötasime välja koos Pangaliiduga. See aitab näiteks laenutaotlejatel oluliselt aega kokku hoida, sest ei ole enam vaja neid andmeid mitmest erinevast kohast küsida. Kui ta on need juba kord riigile esitanud, saab need ka meie süsteemist kiirelt kätte,» selgitas maksu- ja tolliameti teabeosakonna talitusejuhataja Piia Viks-Binsol.

MTA väljastatava tõendi eelis on, et eraisiku või ettevõtte andmed tulevad ühest usaldusväärsest kohast, on põhjalikud, neid saab esitada viimase kahe aasta kohta ning elektroonselt töödelda. Samuti saab ettevõtja kasutada maksuandmete tõendit näiteks selleks, et anda tehingupartnerile ülevaade oma majandustegevusest.

«See suurendab tehingute läbipaistvust ja annab tehingupooltele kindluse, et mõlema maksuasjad on korras,» lisas Viks-Binsol.

Pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärmi hinnangul on võimalus saada maksuandmete infot tsentraalselt ja standardiseeritud kujul nii laenuandja kui taotleja seisukohalt kindlasti positiivse tähendusega.

«Kuna isik saab otsustada, kas ja kellele ning millises ulatuses oma maksuandmete infot edastab, on tegemist potentsiaalselt väärtusliku tööriistaga nii pankadele kui muudele krediidiandjatele, andes võimaluse kiiremaks ja täpsemaks laenutaotleja maksevõime hindamiseks,» rõhutas Talihärm.

Maksuandmete tõendi saamiseks tuleb sisse logida e-maksuametisse/e-tolli ja valida rubriigist Nõuded ja kohustused. Tõendi saab koostada nii eraisiku kui ettevõtte andmete kohta ja võimalik on valida, kas esitada kõik andmed või osa neist. Seejärel saab info otse läbi e-maksuameti/e-tolli pangale, tehingupartnerile või  muudele isikutele edastada kas eesti, vene või inglise keeles.

Maksutõendi teenuse kasutamine on vabatahtlik ja andmed edastab isik ise.

Tagasi üles