R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eilsest saab interneti vahendusel tuludeklaratsioonile pilku heita

Sirje Lemmik
, reporter
Eilsest saab interneti vahendusel tuludeklaratsioonile pilku heita
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Juba järgmisel nädalal saab e-maksuametis esitada tuludeklaratsiooni. Kuna tulude deklareerimisel on rida muudatusi, tasuks nendega tutvuda ja end kurssi viia. Abi saamiseks saab kasutada MTA kodulehekülge või helistada infotelefonidel. Ühendust on võimalik saada ka Skype`i ja meili teel.
Juba järgmisel nädalal saab e-maksuametis esitada tuludeklaratsiooni. Kuna tulude deklareerimisel on rida muudatusi, tasuks nendega tutvuda ja end kurssi viia. Abi saamiseks saab kasutada MTA kodulehekülge või helistada infotelefonidel. Ühendust on võimalik saada ka Skype`i ja meili teel. Foto: Sander Ilvest / Postimees / Jüri Rüsülainen

Veel täna ja homme saab tutvuda eeltäidetud tuludeklaratsioonidega, neid saab esitada maksu- ja tolliametile 15. veebruarist. Silmas tuleb pidada ka olulisi muudatusi.

Homseni on kõigil võimalik e-maksuametis tutvuda deklaratsiooni eeltäidetud andmetega. Kui need puuduvad või erinevad maksumaksjale teadaolevatest, tuleb võtta ühendust väljamakse tegija või kulu saajaga ning paluda andmed MTA-le esitada või esitatud andmed parandada.

Eeltäidetud ei ole andmed välisriigis saadud tulu ega Euroopa majanduspiirkonna teises liikmesriigis tasutud kulude (maksusoodustuste) kohta, mida saab tulust maha arvata. Samuti ei ole eeltäidetud andmed muu vara võõrandamise kohta ja residendist füüsilise isiku ettevõtlusest saadud tulu. Need andmed tuleb deklaratsioonile ise lisada.

Silmas peab pidama ka muudatusi tulude deklareerimisel. Tulumaksumäär oli möödunud aastal 20 protsenti. Maksuvaba tulu oli 2040 eurot (2015. aastal 1848). Täiendav maksuvaba tulu pensioni korral on 2700 eurot (2015. aastal 2640), seega kokku 4740 eurot.

Mida peaks teadma lapsevanem?

Lapsevanemal või eestkostjal, kes peab ülal kaht või enamat alaealist, on alates teisest lapsest õigus saada täiendavat maksuvaba tulu 1848 eurot aastas iga kuni 17aastase lapse kohta. Lapsed, kes on sündinud pärast 1. jaanuari 2017, 2016. aasta tuludeklaratsioonis selle arvestuse alla ei kuulu.

Täiendav maksuvaba tulu koolituse, eluasemelaenu intresside ja annetuste korral on nüüd 1200 eurot varasema 1920 euro asemel, kuid mitte rohkem kui 50 protsendi ulatuses maksumaksja sama maksustamisperioodi tulust. Kui 2015. aastal rakendati annetuste korral täiendavat piirangut kuni viis protsenti tuludest, siis 2016. aastal piiranguid ei ole. Aasta varem läks maksustamisele kogu saadud üüritulu, nüüd 80 protsenti saadud üüritulust.

Kui veel 2015. aasta tulude deklareerimisel sai tulust maha arvata kõik mootorsõidukijuhi koolituskulud kui huvihariduse kulud, siis 2016. aastal ei käsitleta koolituskuludena enam AM-, A-, B-kategooria ning A1-, A2- ja B1-alamkategoori mootorsõidukijuhi koolitusel osalemise eest tasutud kulusid. Tuludest ei saa ka maha arvata 18 aasta vanuse ja sellest vanema isiku huvihariduse kulusid.

Kui isikul tulu deklareerimise kohustust ei ole, kuid ta soovib kasutada maksusoodustust – näiteks on ta tasunud koolituse eest või maksnud eluasemelaenu intresse –, tuleb tuludeklaratsioon esitada. Ühise tuludeklaratsiooni võivad esitada isikud, kes olid maksustamisperioodi viimase päeva seisuga abielus.

Madalapalgalise töötaja tagasimakset saab isik taotleda koos tuludeklaratsiooni esitamisega.

Esitamiseks mitu moodust

Tuludeklaratsiooni saab esitada e-maksuametis/e-tollis ja teenindusbüroos või saata postiga. Infot deklaratsiooni staatuse kohta saab e-maksuametist/e-tollist oma personaalselt tuludeklaratsiooni infoleheküljelt.

Deklaratsiooni saab esitada ka nutitelefoni kaudu, sisenedes tuleb valida e-maksuameti/e-tolli nutiversioon. Nutitelefonis saab esitada ainult maksu- ja tolliameti eeltäidetud üksikdeklaratsiooni. Küll saab nutiversioonis lisada ja muuta kontaktandmeid ja arvelduskonto numbrit, kuhu tulumaks tagastatakse.

Nutiversiooni ei saa kasutada juhtudel, kui peate esitama ettevõtlustulu deklaratsiooni, kui soovite kasutada täiendavat maksusoodustust laste pealt või kui kõik tulud ei ole kantud eeltäidetud tuludeklaratsioonile. Samuti ei saa seda kasutada, kui saate tulu välismaalt, deklareerite kasu või kahju vara võõrandmisest, kasvava metsa raieõiguse ja raiutud metsamaterjali võõrandamist – või kui kasutate investeerimiskontot.

Deklaratsiooniga koos ei pea esitama mahaarvamiste aluseks olevaid dokumente. Kui neid siiski peaks tarvis olema, võtab ametnik maksumaksjaga ühendust telefoni, e-posti või posti teel hiljemalt kümme päeva enne tulumaksu tagastamise tähtaega.

Kui olete esitanud deklaratsiooni

e-maksuametis/e-tollis ja andmed ei vaja täiendavat kontrolli, tagastatakse  enammakstud tulumaks 28. veebruarist deklaratsioonis märgitud arvelduskontole. Paberil deklaratsiooni esitanutele tagastatakse enammakstud tulumaksu 20. märtsist 3. juulini.

Füüsilise isiku 2016. aasta tulumaksu juurdemaksu tähtaeg on 3. juuli. Enammakstud tulumaks tagastakse hiljemalt 2. oktoobriks, samuti on juurdemaksu tähtaeg 2. oktoober, kui deklareerite ettevõtlustulu, vara võõrandamisest saadud kasu või välismaalt saadud tulusid või olete mitteresident, kes soovib teha Eestis mahaarvamisi.

Tulumaks tagastatakse ainult juhul, kui maksustamisperioodil on tulumaksu tasutud. Kõigile, kellel tuleb tulumaksu juurde maksta, saadab maksuamet vastava teate, mis kättesaadav e-maksu­ametis/e-tollis.

Abi saamiseks saab helistada MTA infotelefonidel. Ühendust on võimalik saada ka Skype’i ja meili teel.

Märksõnad
Tagasi üles