R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rõngu ootab Aakret endaga liituma

Lea Margus
, reporter
Rõngu ootab Aakret endaga liituma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aakre kandi külaelanikud on allkirjastanud pöördumise, milles avaldati soovi, et Aakre, Palamuste, Pedaste, Purtsi, Pühaste ja Rebaste külad saaksid vahetus naabruses asuva Rõngu valla koosseisu.
Aakre kandi külaelanikud on allkirjastanud pöördumise, milles avaldati soovi, et Aakre, Palamuste, Pedaste, Purtsi, Pühaste ja Rebaste külad saaksid vahetus naabruses asuva Rõngu valla koosseisu. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Rõngu vallavolikogu tegi veebruari alguses Puka vallale ettepaneku arvata Aakre piirkonna külad Rõngu valla koosseisu. Ettepanek oli ajendatud elanike soovist.

Puka vallavolikogu liikmed, nimetatud piirkonna elanikud Arno Kangro, Silver Laks ja Andrus Looskari esitasid enne möödunud aasta jõulupühi Rõngu vallale Aak­re kandi külaelanike pöördumise, milles avaldati soovi, et Aakre, Palamuste, Pedaste, Purtsi, Pühaste ja Rebaste külad saaksid vahetus naabruses asuva Rõngu valla koosseisu. Pöördumisele oli alla kirjutanud 124 piirkonna elanikku.

Rõngu volikogu esimees Sulev Kuus ütles, et nende volinikud on seda meelt, et kui endisesse Rõngu kihelkonda kuulunud külad soovivad taasliituda, võetakse need rõõmuga vastu. «Rahvas on pöördunud kogu aeg, see ei ole esimene kord. Küsimus on selles, kas nende volikogu suudab ära otsustada ja millal seda tehakse.»

Teatavasti tegi maavanem Margus Lepik aasta alguses ettepaneku liita Puka Otepää vallaga, andes samas mõista, et selline lahendus võib siiski Puka valla eri suundadesse tõmbavaid piirkondi rahuldava tulemuseni viia.  

«Seadus ei võimalda sundliitmise käigus külade üleandmist, kui see ei ole seotud elanike arvu kriteeriumi täitmisega. Seega ei saa sundliitmise käigus külade üleandmist Puka vallas teostada,» ütles maavanem tookord.

Samas lisas Lepik, et arvestades asjaolu, et Soontaga ja Aakre piirkonna külade elanikud on avaldanud soovi liituda vastavalt Tõrva ja Elva piirkonna omavalitsusega, teeb ta Puka vallavolikogule külade üleandmiseks eraldi ettepaneku.

Aeg surub takka

Aeg selleks on piiratud. Lepiku sõnul on Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse järgi 15. aprillini võimalus vabatahtlikult mainitud külad vastavalt elanike soovidele anda üle Tõrva ja Elva piirkonna omavalitsusele. Territooriumi ühe haldusüksuse koosseisust teise arvamisel esitatakse maavanemale volikogu otsus nõutava dokumentatsiooniga hiljemalt kuus kuud enne omavalitsuse volikogu valimiste päeva, 15. oktoobrit.

Otsust ootab ka Soontaga küla. Puka vallavanem Heikki Kadaja kinnitas jaanuaris, et on asutud valmistama ette eelnõusid volikogule Soontaga küla üleandmisega mittenõustumise otsuse tühistamiseks ja rahvaküsitluse läbiviimiseks.

Kadaja sõnul valmistab vallavalitsus ette ka eelnõud Aakre piirkonna külades rahvaküsitluse läbiviimiseks. «Puka vallale on esitatud kodanike algatused ja seega peab neid edasi menetlema, et volikogu saaks asuda otsuseid tegema.»

Kas head tahet jagub?

Järgmine Puka vallavolikogu istung, kus ka neid teemasid arutatakse, on 17. veebruaril. Volikogu esimehe Aleksander Sven Esse sõnul annab seadus Rõngule vastamiseks aega kaks kuud. Ta on seisukohal, et sooviavaldusele allakirjutanud vallakodanikele ei ole piisavalt selgitatud, kuidas on tagatud piiride muutmisel seniste valla asutuste säilimine ja areng ehk et tuleviku Elva vallal ei ole mingeid kohustust Aakre külas asuvate vallaasutuste arengu ja säilimise ees.

«Kuna Rõngu vald on juba sõlminud ühinemislepingu Elva linna, Rannu, Konguta, Palupera ja Puhja vallaga, mis ei sisalda tänast Rõngu valla ettepanekut külade üleandmise kohta, ei näe leping ette üleantavate külade arenguks investeeringuid ega kohustusi tagada sealse kooli, raamatukogu ja rahvamaja edasine areng tulevikus,»  kinnitas Esse.

Lisaks elanike arvamuse väljaselgitamisele tuleb volikogu esimehe väitel tagada piiride muutmisega kaasnevate õigusaktide muudatuste ettevalmistamine ja varalisi kohustusi ja õigusi käsitlevate küsimuste lahendamine, milles rida sisulisi küsimusi, mis Esse sõnul tuleks lahendada enne rahvaküsitluse korraldamist.

Andrus Looskari hinnangul aga saaks hea tahtmise juures tähtajaks, 15. aprilliks asjad korda aetud. Samas kardab ta, et volikogus hakatakse rakendama venitamistaktikat, et läheks vastupidiselt. «Oleme korduvalt viimasel ajal püüdnud erakorralist volikogu istungit kokku kutsuda, põhjuseks just soov Rõnguga liituda,» põhjendab ta arvamust.

«Püüame oma soovi läbi suruda Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse abil ja teeme kõik, et see õnnestuks. Palju ei oleks ju vaja teha, jõuaks küll tähtajaks. Rahvaküsitluse etteteatamise aeg on kaks nädalat, kolmandal nädalal saaks küsitluse ära teha. Kõik muud teemad - eelarvelised teemad ja põhimääruste muutmised – nendega on nädala-kahe küsimus, lisaks tuleb volikogusse saata,» hindab Looskari järelejäänud aega.

Märksõnad
Tagasi üles