Viiendik patsientidest tarvitab alkoholi üle madala riski piiri

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Alates augustist on 11 perearstikeskust hinnanud programmi «Kainem ja tervem Eesti» käigus 1270 inimese alkoholitarvitamise riskitaset ja viinud läbi lühikese nõustamise alkoholitarvitamise teemadel 206 inimesega.

Perearstid ja pereõed hindasid oma nimistutes olevate patsientide alkoholitarvitamise riskitaset testiga AUDIT. Madala riskiga tasemel tarvitas alkoholi 82 protsenti inimestest. 14 protsenti tarvitas alkoholi tervist ohustaval tasemel ja kaks protsenti tervist kahjustaval tasemel. Kahel protsendil oli võimalik alkoholisõltuvus.

«Perearstide ja pereõdede tagasiside kohaselt võiks alkoholiteema tõstatamine olla üldarstiabis rutiinne tegevus ning AUDITi tegemine on selleks hea võimalus. Testi tegemine ei võta palju aega ja see paneb inimest mõtlema, kui palju tema alkoholi tarvitab. Enamasti ei pane inimesed pahaks, kui tervishoiutöötaja küsib alkoholi tarvitamise kohta. Kui alkoholi tarvitamine on seotud terviseprobleemidega, on inimesed üldjuhul valmis ka oma tarvitamisharjumusi muutma,» ütles tervise arengu instituudi (TAI) vanemspetsialist Liina Üksik.

Märksõnad

Tagasi üles