Õpilaste abiga tehakse kohalikud pärandipaigad korda

Lea Margus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Restu mõisa liigirikka pargi vanad puud on võetud muinsuskaitse alla. Paraku on park täis kasvanud ning endist ilu peab seal kaua taga otsima.
Restu mõisa liigirikka pargi vanad puud on võetud muinsuskaitse alla. Paraku on park täis kasvanud ning endist ilu peab seal kaua taga otsima. Foto: Lea Margus / Valgamaalane

MTÜ Estlander kutsub kooliõpilasi laste- ja noortekultuuri teema-aasta ja ka aprillist algava Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise raames tegema isamaale väärika kingituse, korrastades kodukohas hooletusse jäänud pärandipaiku.

Algatus „Pärandivaderid: koolinoored kultuuripärandit hoidmas“ suunab kooliõpilasi märkama ning väärtustama kohaliku kultuuriloo ja kultuurmaastiku seisukohalt tähendusrikkaid objekte. Pärandipaiga korrastamine on hea viis kultuuripärandiga tutvumiseks, selle tähtsuse mõistmiseks ning säilitamisele kaasaaitamiseks.

„Pärandivaderid saavad midagi silmnähtavat ära teha – päästa mälestusi kandvaid ja lugusid jutustavaid kohti lagunemisest või hävimisest. Iga õpilane saab tunda, et tema panus on oluline!“ ütles Pärandivaderite projekti koordinaator Elle Lepik. “Samuti innustame õpilasi lisaks korrastustalgutele oma kingitust vabariigile ka teistega jagama – tutvustama paika ning selle ajalugu oma koolikaaslastele, vanematele ja kogukonnale.”

Algatuse eeskuju on Norra Kultuuripärandi Fondi koordineeritud projekt „Hoolda pärandipaika“, mis on edukalt tegutsenud 17 aastat ning kaasanud Norras kolmandiku kõikidest üldhariduskoolidest.

Pärandivaderite projektiga saab käesoleval aastal liituda alates 15. märtsist kuni 15. septembrini. Vajadusel saavad pärandivaderid taotleda toetust töökinnaste ja teiste vajalike vahendite ostmiseks, samuti ajalooeksperdi esinema kutsumiseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles