N, 1.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohus kergendas Kadaja karistust

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Kohus kergendas Kadaja karistust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Endine Puka vallavanem Heikki Kadaja (vasakul) ja tema advokaat Kalju Kutsar esimese kohtuastme istungil Valga kohtumajas.
Endine Puka vallavanem Heikki Kadaja (vasakul) ja tema advokaat Kalju Kutsar esimese kohtuastme istungil Valga kohtumajas. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Teise astme kohus tegi eile otsuse endise Puka vallavanema Heikki Kadaja kriminaalasjas.

Tartu ringkonnakohus tühistas 51aastase Kadaja süüditunnistamise kaht ostu-müügilepingut puudutavas kuriteoepisoodis ning mõistis ta selles osas ametialases võltsimises ja võltsitud dokumentide kasutamises õigeks, andis teada Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm.

Kuna ringkonnakohus vähendas süüdistuse mahtu, pidas kolmest kohtunikust koosnev kolleegium vajalikuks muuta ka Kadajale mõistetud karistust. Ringkonnakohus mõistis Kadajale viie kuu pikkuse tingimisi vangistuse aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga.

Ringkonnakohus leidis, et kahe ostu-müügilepingu osas ei ole kahtlusteta tõendamist leidnud neisse tegelikkusele mittevastavate andmete märkimine. Ühe nimetatud lepingu järgi ostis Puka vallavalitsus vineeri ja teise järgi terastoru.

Mõlema kuriteoepisoodi puhul puuduvad aga tõsikindlad tõendid, mis välistaksid võimaluse, et lepingus nimetatud müüja sai neid materjale omada ja müüa. Kuna kahtlused tuleb tõlgendada süüdistatava kasuks, mõistis teise astme kohus Kadaja neis kahes episoodis õigeks.

Eilne otsus on vaidlustatav riigikohtus 30 päeva jooksul.

Tartu maakohus tunnistas selle aasta 28. veebruaril Kadaja süüdi ametialases võltsimises ja võltsitud dokumentide kasutamises ning mõistis talle seitsme kuu pikkuse tingimisi vangistuse ühe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga.

Süüdistuse järgi võltsis Kadaja 2012.–2013. aastal vallavanemana mitmel korral erinevaid dokumente. Kohtueelse menetluse käigus on tuvastatud mitmeid ostu-müügilepinguid, mis kajastavad Puka vallavalitsuse tehtud oste. Kogutud tõendid viitavad aga sellele, et dokumentides kajastatud tehinguid tegelikult ei toimunud.

Süüdistuse järgi esitas vallavanem pearaamatupidajale võltsitud dokumente, mille alusel maksti lepingutes märgitud summad vallavalitsuse kassast sularahas välja. Menetlusmaterjalidest selgub, et kokku maksti vallavalitsuse rahakassast välja üle 1000 euro.

Märksõnad
Tagasi üles