R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Suri kauaaegne muuseumijuht

BNS
Suri kauaaegne muuseumijuht
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aleksei Peterson 2006. aastal.
Aleksei Peterson 2006. aastal. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Täna suri 85. eluaastal Eesti Rahva Muuseumi (ERM) pikaajaline direktor, ajaloodoktor Aleksei Peterson.

Aleksei Peterson sündis 29. oktoobril 1931 Valgamaal Sangaste vallas Mäekülas talupidajate peres. Alghariduse sai ta Restu põhikoolis, gümnaasiumi lõpetas Valgas. 1951. aastal astus Peterson õppima Tartu Ülikooli, mille lõpetas ajalooteaduskonna etnoloogide esimeses lennus 1956. aastal.

Aastatel 1958-1992 juhtis Peterson ERMi. Tema erialane huvi oli seotud eelkõige Eesti talurahvakultuuri ning udmurdi ja vepsa kultuuripärandi uurimise ja talletamisega. Petersoni algatusel toimusid iga-aastased ekspeditsioonid soome-ugri rahvaste juurde muuseumikogude täiendamiseks museaalidega, mis on andnud olulise aluse ka tänase ERMi ekspositsioonile «Uurali kaja».

Petersoni eestvedamisel hakati ERMis tegema etnoloogilisi filme ja välja andma aastaraamatut. Ta oli 1995. aastast Eesti Muuseumiühingu ajakirja Muuseum asutaja ja esimene peatoimetaja.

Peterson oli Eesti NSV teeneline kultuuritegelane, Udmurdi Vabariigi teeneline kultuuritegelane, Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinna laureaat, Suomalais-ugrilaisen Seura, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Suomen Muinaismuistoyhdistyksen Seura välisliige. Ta on avaldanud üle saja teadustrükise.

Peterson oli tulihingeline ERMi Raadil taasrajamise algataja, kes pidas oluliseks ERMile spetsiaalselt muuseumi vajadusi arvestava uue hoone rajamist.

Märksõnad
Tagasi üles