Nemad on loonud töögrupi, kes uurib tehnika arenguga seotud ohte inimkonnale. Näiteks nagu tuumakatastroof, bioloogilised nakkused või kontrolli alt väljuv tehisintellekt. Need hädaohud on selles suhtes täiesti reaalsed.
Kõige ohtlikum on aga lihtsalt tehnilise arengu ja inimarvukuse pöörane kasv – praeguse kasvu juures jõuaksid need kusagil sajandi keskpaigaks lõpmatuseni. Selline kasv ei ole aga muidugi võimalik, kuna planeedil ei ole piisavalt ressursse. Midagi peab juhtuma – see on paratamatu. Kas see miski juhtub rahulikult ja loomuliku arenguga või kaasneb mingi suurem katastroof, seda me veel ei tea.
Maa ajalugu vaadates on juhtumeid, kus eelmine kord järsult lõppes, esinenud palju, ja uus taoline on tõenäoliselt lähedal. Paraku on areng olnud seni selline, et aru pähe ei võeta, enne kui asjad otsa saavad ja siis on kõik.
Mis teeb ühest teadlasest suurepärase teadlase?
Kõigi omaduste poolest saab inimkonda jagada rühmadesse: on keskmisi, nõrku ja tugevaid. See on loodusseadus. Mõtlemisvõime on ainult üks paljudest, näiteks äritegemise oskuse või muusika loomise kõrval. Mõtlevaid geeniuseid on muidugi väga vähe.
Samas ei piisa vaid andekusest, vaja on ka töökust. Ja mitte kunagi ei tohi loorberitele puhkama jääda, kuna seda tehes langed sa tahes-tahtmata välja grupist, mis on võimeline midagi uut tegema.
Millega tegelete siis, kui parasjagu tähed, galaktikad ja ruumikõverad ära väsitavad?
Ega ma väga tõsiste hobidega enam ei tegelegi. Nooremana sai suusatatud ja rattaga sõidetud, nüüd üritan aga võimalikult palju siin Egeril olla. Siin ma vaikselt toimetan ja näiteks niidan regulaarselt muru.
Põhilise töö teevad tegelikult juba nooremad. Päris juhataja ma aga ei ole, kuna noored peavad ise hakkama juhatama. Nii palju kui saan, teen ise, ja kui teised midagi ette võtavad, siis toetan neid. Oluline on noortele jätta initsiatiivi, nagu minu vanemad mulle omal ajal jätsid. Seda ei tohi mingil juhul neilt ära võtta.