R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: Tühjad majad linna ei kaunista

Valgamaalane
Juhtkiri: Tühjad majad linna ei kaunista
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Paljud Valga elanikud ja selle külalised on tõdenud, et linn muutub pisitasa üha kenamaks. Seda muu hulgas ka kolemajade lammutamise tulemusena.

See, mis ühe silmis kolemaja, võib olla aga teise silmis ajaloomälestis. Ilmekas näide sellest on Valgas lahvatanud konflikt linnavõimude ja muinsuskaitsjate vahel seoses Kesk 20 lammutustöödega.

Linn on juba mõnda aega seda muusikakooli kõrval asunud hoonet selle viletsa seisukorra tõttu lammutada soovinud. Tõsi, ilmselt on linnas veelgi halvemas seisus maju, näiteks Laia ja Põllu tänava nurgal tänavale variseda ähvardav lobudik. Ent on ju sellised hooned või nendes asuvad elamispinnad reeglina erakätes ja nende lammutamiseks tuleb pidada läbirääkimisi, mis alati kerged pole – nagu on tõdenud linnapea.

Ka Kesk tänava hoone lammutamiseks oli linn mõnda aega valmistunud. Majast olid lahkunud kõik elanikud ja käisid ka läbirääkimised muinsuskaitseametiga, kes objekti lammutamisega nõustuda ei tahtnud. Linn aga rõhus ehitise ohtlikkusele ja selle omaniku ükskõiksusele maja käekäigu suhtes.

Ehk oleks läbirääkimised lõpuks ka kõiki rahuldava tulemuseni jõudnud. Ent enne kompromissi saavutamist tegi linnavalitsus jõulise käigu, asudes ehitist lammutama muinsuskaitsjate lõpliku nõusolekuta. Kuigi enamik linlasi maja ilmselt taga nutma ei hakka, jääb loota, et edaspidi suudavad linnajuhid ja muinsuskaitsjad tulemuslikumalt koostööd teha.

Igal juhul on linnavalitsusel tühjade või pooltühjade hoonetega seoses ees lai tööpõld. Oli ju Valga linnaarhitekti andmetel linnas mõne aasta eest kasutusel vaid 74 protsenti kortermajadest. Päris mahajäetuid oli 52 ja selliseid, kus enam kui pool korteritest tühjad, 50. Mitme lobudiku lammutamise järel võiks arvata, et need arvud nüüd väiksemad on. Samas võib oletada, et aeg-ajalt selliseid maju hoopis juurde tekib.

Märksõnad
Tagasi üles