R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: Murelik pidupäev

Valgamaalane
Juhtkiri: Murelik pidupäev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpetajad. Pilt on illustratiivne.
Õpetajad. Pilt on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna on taas õpetajate päev. Pea kõigis haridusasutustes annavad tunde õpilased, korraldatakse ilusaid kontserte, lemmikõpetajatele tuuakse lilli. Laupäeval leiab aga Pärnu kontserdimajas aset aasta õpetaja auhinnagala, kus tublimad tunnustuse pälvivad.

Kõik oleks justkui ilus. Eriti kui meenutada, kuidas Eesti õpilased rahvusvaheliste õpilaste võrdlusuuringu PISA järgi maailmas ühed tublimad on. Või tõika, et minister Mailis Reps on lubanud õpetajate keskmise palga tõusu aasta lõpuks 1300 euro juurde.

Siiski pole sugugi kõik roosiline. Õppeaasta alguse eel jäi kõlama, et paljudes koolides napib pedagooge. Tõsi, Valgamaal olid kõik õpetajakohad täidetud. Küll oli kolmes koolis puudu mõni tugispetsialist.

Selline statistika ei kajasta paraku kõike. Näiteks seda, et mõni õpetaja või tugispetsialist peab kas enda või kooli vajadustest lähtuvalt täitma ka ülesandeid, milleks tema erialane ettevalmistus kõige parem pole.

Murelikuks teeb ka tõsiasi, et haridus- ja teadusministeeriumi hiljuti avaldatud andmete kohaselt on Eesti põhikooliõpetaja keskmine vanus 48 aastat. Koolides õpetab seega lapsi palju üle 60aastaseid õpetajaid. Mis saab, kui nad massiliselt pensionile lähevad?

Miks aga noored kooli tööle ei kipu? Ilmselt õpetajaametit ei väärtustata piisavalt. Et olukord paraneks, peaksid Eesti koolid veel avatumad olema. Mõnigi vanem kurdab, et ei saa koolist piisavalt tagasisidet. Seda tihti pedagoogi õlgadele laotud ülesannete rohkuse tõttu: kui töönädal 50 tunnist pikemaks venib, ongi raske leida aega kodudega suhelda.

Ministeeriumiametnikud võiksid lisaks palgaküsimusele tegelda ka õpetajate rolli mõtestamisega muutuvas maailmas. Hea lahendus nende koormuse vähendamisel oleks veelgi suurema rolli andmine tugispetsialistidele.

Märksõnad
Tagasi üles