R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: Läheb põnevaks

Valgamaalane
Juhtkiri: Läheb põnevaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Kohaliku omavalitsuse valimiste esialgsed tulemused on selgunud. Üle-eestiliselt tegi sarnaselt nelja aasta tagusele ajale taas parima tulemuse Keskerakond – tõsi küll, kui toona koguti riigis 31,9 protsenti häältest, siis nüüd ligi viis protsenti vähem. Varasemast tugevama tulemuse tegid Reformierakond ja EKRE, nõrgema sotsiaaldemokraadid ja IRL.

Valgamaal on valimistulemused igal pool ise nägu. Otepää vallas võitis kindlalt valimisliit Ühinenud Kogukonnad, kes sai esialgsetel andmetel üheksa mandaati 17st. Reformierakond sai neid viis ja Keskerakond kolm. Tõrva vallas sai veelgi kindlama võidu Reformierakond, kes teadaolevalt sai 21 mandaadist 11, sotsid said mandaate kuus, IRL ja Keskerakond kumbki kaks.

Kõige põnevam on seis aga Valga valla tulemustega. Kuigi valimised võitnud Keskerakond sai 27 mandaadist 12, ei piisa sellest, et üksi linna valitseda. Sestap tuleb otsida partnereid. Neid on volikogus neli: Reformierakond sai seitse häält, sotsid kuus, IRL ja EKRE kumbki üks.

Nagu ütles Valgamaalasele Reformierakonna vallavanemakandidaat Margus Lepik, arutasid Keskerakond ja Reformierakond koostöövõimalusi Valga vallas juba valimispäevale järgneval ööl. Ka Keskerakonna esinumber Valga vallas Allain Karuse kinnitas Reformierakonna esindajatega kohtumise järel, et kaks erakonda liiguvad ühise koalitsiooni suunas.

Mõistagi on olemas võimalus, et Valgas valimised võitnud Keskerakond mängitakse nurka ning võimul jätkab senine koalitsioon ehk Reformierakond, sotsid ja IRL. Kokku on neil volikogus 14 kohta ehk napp häälteenamus.

Samas võib kaalukeeleks osutuda ka esimest korda Valga volikokku pääsenud EKRE esindaja Uno Kaskpeit.

Seega on vähemalt maakonnakeskuses tulevase koalitsiooni piirjooned alles selgumas. Päris selged pole need ka Otepääl ja Tõrvas. Küllap aga peagi olukord selgineb – loodetavasti aumehelike kokkulepete, mitte üksteisele ärapanemise vaimus.

Märksõnad
Tagasi üles