Järelehüüd Lai 44 elamule

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Aime Lõhmus

FOTO: Arvo Meeks

Valga aukodanik Aime Lõhmus meenutab hea sõnaga Valgas aadressil Lai 44 asunud puumaja, mille linnavalitsus hiljuti lammutas, kuna hoone oli väga kehvas seisus ja möödujatele ohtlik. Kuigi naine on rõõmus, et lobudikuks muutunud hoone lammutati, on tal majaga seoses härdad mälestused, kuna sõja ajal sai ta seal peavarju.

Järelehüüd Lai 44 elamule

Lai 44 elamu oli koduks suurele perele. Perekond Kana vanemad Purakülast ostsid maja üle 100 aasta tagasi, et ehitada krundile uus elamu. Pere kolmest pojast kasvasid esiti meremehed. Kaks tütart õppisid Valga arve- ja plaanindustehnikumis. Tarkus talletatud, sättisid nad korda riigi rahaasjandust.

Lootused uue kodu ehitamisest nurjas sõda aastal 1944. Alles pärast sõda jõuti lammutada hirmvanad kõrvalhooned. Ehitati uus laut lehmale, kellest pere elatus.

See oli lahke ja sõbralik pere. Minu perele oli see kodu elupäästjaks. Saabusime kodumaale sõjapaost metsade keskelt. Oma kodu, kuhu tahtsime siseneda, oli asustatud vene naissõjaväelastega.

Meid aitas Lai tänav 44 pere, kes võttis meid oma katuse alla. Seitsmeliikmelisele perele lisandus mõneks ajaks minu pere kuus liiget.

Aastaid hääbuvast majast möödudes oli mu hinges tänutunne ja härdus, austus majaelanike vastu.

Igal majal oma lugu.

Aitäh Valga linnavalitsusele selle kurva loo rõõmsaks tegemise eest.

Aime Lõhmus

Lai 44 maja enne lammutamist tänavu sügisel

FOTO: Tiit Loim/Valgamaalane

Maja pärast lammutamist 1. novembril.

FOTO: Arvo Meeks

Tagasi üles