K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ehitusplatsidel avastati üle 150 rikkumise

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Ehitusplatsidel avastati üle 150 rikkumise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tööinspektsiooni ametnikud kontrollisid üle Eesti 55 ehitusplatsi. Rikkumisi leiti ka Kagu-Eestis.
Tööinspektsiooni ametnikud kontrollisid üle Eesti 55 ehitusplatsi. Rikkumisi leiti ka Kagu-Eestis. Foto: Toomas Tatar / Postimees / Scanpix

Tööinspektsioon kontrollis, kuidas on ehitusplatsidel tagatud siseviimistlusega tegelevate töötajate ohutus.

Ette teatamata kontrolliti 55 ehitusplatsi, kus tuvastati 157 rikkumist. Tehti viis ettekirjutust, keelustati nelja töövahendi kasutamine ja ühel platsil peatati töö. Üksnes neljal ehitusplatsil ei leitud ühtegi rikkumist.

Üks neljast eeskujulikust ehitusplatsist asus inspektsiooni meedianõuniku Kristel Abeli edastatud andmetel Valgamaal. Maakonnas kontrollitigi vaid üht ehitusplatsi.

Põlvamaal kontrolliti samuti üht ehitusplatsi, kuid leiti ka üks rikkumine. «Tagatud ei olnud esmaabivahendite kättesaadavus,» täpsustas Abel.

Võrumaal oli olukord veel hullem: kontrolliti kolme ehitusplatsi ning leiti kuus rikkumist. «Tellingutel ja lahtistel avadel puudusid osaliselt kaitsepiirded ja ühes kohas oli tagamata esmaabivahendite kättesaadavus,» nentis meedianõunik.

Tööinspektorid kontrollisid, mida on ehitusplatsidel ette võetud selleks, et vältida kukkumisi. Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul põhjustab ehituses just kukkumine enim raskeid tööõnnetusi.

«Paraku näeme pidevalt, et ehitusplatsidel pole paigaldatud piirdeid või kasutusele võetud muid vahendeid, et kukkumist takistada,» nentis ta. «Ehitajatega on sel aastal juhtunud 96 rasket tööõnnetust ja oma elu jättis üks töötaja. Traagiline on, et pea kõiki neid õnnetusi oleks olnud võimalik vältida, kui oleks täidetud elementaarseid ohutusnõudeid,» lisas Maripuu.

Vaid seitsmel kontrollitud ehitusplatsil oli ohuala selgelt määratletud. 25 kontrollitud kohas vedelesid liikumisteedel lahtised pikendusjuhtmed ja kaablid. Treppidel ja lahtistel avadel puudusid kaitsepiirded. 18 protsenti kontrollitud elektrilistest käsitööriistadest ei vastanud nõuetele. Kontrolliti 17 tellingut, neist kümnel puudusid osaliselt või täielikult kaitsepiirded.

Probleeme esines ka isikukaitsevahendite, näiteks põlvekaitsete ja silmakaitsete kasutamisel. Samuti oli puudulikult korraldatud ohtlike kemikaalide kasutamine.

Siseviimistluse sihtkontrolli käigus kontrolliti ettevõtteid Harjumaal, Ida-Virumaal, Järvamaal, Lääne-Virumaal, Põlvamaal, Pärnumaal, Tartumaal, Valgamaal, Viljandimaal ja Võrumaal.

2016. aastal toimus ehituses 407 tööõnnetust, neist surmaga lõppes kaheksa. Tänavu on esimese kümne kuuga ehituses juhtunud 314 tööõnnetust.

Märksõnad
Tagasi üles