Varjupaigaloomade elu muudavad paremaks soojad südamed

FOTO: Dea Margus

Valga loomade varjupaiga heaks annetusi kogunud Kristi Põldvee (vasakul) andis varjupaiga juhatajale Helle Rajale eile üle järjekordse heategevuskampaaniaga neljakäpalistele kogutud annetused.

Elu hammasrataste vahelt päästetud neljajalgsed ei satu varjupaika jõudes vihma käest räästa alla suuresti just tänu hoolivatele loomasõpradele. Aidata saab aga üsna mitmel moel.

Valgalanna Kristi Põldvee on usin organiseerija ja väsimatu sõber kodulinna varjupaiga hoolealustele – ja seda mitte ainult jõulude ajal. Juba kolmandat aastat kogus ta jõulude eel neljakäpalistele annetusi. Jõulurõõmu tilkhaaval korjamine on olnud talle emotsionaalne. «Sellist reageeringut nagu eelmistel aastatel ettevõtmisele osaks sai, ei oleks osanud parimas unenäoski näha.»

Heaga käis kaasas ka tõrvatilk. «Minult on küsitud, miks seda teen. Kas olen kuidagi varjupaigaga seotud? Mis ma sellest saan?» rääkis Põldvee. «Enamasti puhken alguses naerma nende naljakate küsimuste peale. Miks ma ei peaks? Kas head tuleb teha ainult siis, kui oled millegagi-kellegagi seotud? Ehk võiks vahel ka lihtsalt anda!»

Sõbrad ja mõttekaaslased

Tänavu alustas Kristi novembri teises pooles taas oma heategevuskarusselliga. Just inspireerituna eelmiste aastate kogemustest. «Teen, sest tunnen, et nii on õige.»

Nüüdseks on see karussell toonud Põldveele palju uusi tuttavaid, kogemusi, mälestusi ja head emotsiooni. «Minu suureks rõõmuks on siiski väga-väga paljud inimesed mind usaldanud ja olen kõigile neile selle eest ülimalt tänulik. Üksi ei oleks seda suutnud,» meenutas heategija tänutundega tema ettevõtmist toetanud lahke südamega inimesi.

Kellele sotsiaalmeedias algatatud kampaania silma jäi, sai panustada: annetada raha või loomatoitu või oksjoni tarbeks esemeid. Oksjonil saadud tulu läks samuti mõistagi neljajalgsete heaks. Lisaks panustas tegus naine veelgi enam – isiklikku aega. Kristi osavate näppude all valmisid kaunis jõulupärg ja maitsev kook, mis väikese rebimise järel Facebooki keskkonnas tõid korraliku lisatulu.

Annetuskastid võis jõulukuu kestel leida eri paigust: kohvikust Carl, lilleärist Bellis, Valga loomakliinikust, käsitöösalongist Hingehelin, Vabaduse riidepoest, paarist Valga mõistes suurpoest ning jõululaatadelt. Nii kogunes päris suur hulk raha, mis koos pangakontole laekunud ja oksjonilt saadud tuluga moodustas korraliku summa: 597,35 eurot.

Kogunenud raha ja annetatud esemed, loomatoit ja muu väärtuslik rändas eile Valga varjupaiga hoolealusteni – justkui varajane jõulukink.

Pisikesel annetusel suur väärtus

«Valga loomade varjupaigal on õnneks selliseid toredaid sõpru, kes on alati olnud abiks. Ka Kristi Põldvee on üks neist,» kiitis Valga varjupaiga juhataja Helle Raja vabatahtlikke abistajaid.

Jõulueelset annetuste kogumist on teinud ka teised inimesed. «Näiteks Inga Balko on Kaagjärve kauplusesse pannud annetuskasti, millesse kogunenud raha eest on toodud toitu jõuludeks mitmel aastal järjest. Valga noortekeskuse noored aga ostsid oma küpsetiste müügist saadud raha eest kassipoegadele kvaliteettoitu. Ja neid on veelgi,» oli Raja tänulik.

Ta rõhutab, et head saab teha mitmel moel. «Näiteks saime tänu Kristi Põldvee algatatud kampaaniale küttepuid, vihmaveerennid, akna, istikuid ja uhke lillepeenra.» Juhataja kiidab veel toredaid fotograafe Andrest, Anne-Liisi ja Pillet, kes aeg-ajalt leiavad võimaluse, et teha koduootajaist vahvaid pildiseeriaid.

«Legendiks on saanud meie mullusuvine kohvik Sõbra Käpp Valga kodukohvikute päeval. Mõned külastajad küsivad siiani, et kus siis teie kohvik on. See oli hulljulge ettevõtmine, mis sai teoks tänu sõprade abile ja koostööle Valga koerteklubiga,» meenutas Raja hindamatuid abilisi, kes aitasid kaunistamise ja kujundamisega ning kokakunstiga. Kohvik osutus vägagi menukaks ja saadud tulu oli taas suureks abiks.

Varjupaigad üle Eesti on koondunud mittetulundusühinguks Varjupaikade MTÜ, Kagu-Eestis asub neist kaks Valgas ja Võrus. Varjupaigad saavad küll iga looma esimese 14 päeva pidamise eest omavalitsustelt tasu, kuid ravimist, steriliseerimist-kastreerimist, kiibistamist ja üle 14 päeva varjupaigas hoidmist kaetud ei ole. See kõik saab võimalikuks tänu annetustele.

Võru varjupaigas oli pühade-eelsel ajal 40 kassi ja neli koera. «Seega on ükskõik kui pisikesena tunduv rahaline annetus meile suure väärtusega,» sõnas Võru varjupaiga juhataja Merike Torm. Ta lisas, et materiaalne abi ei ole kaugeltki ainus, millest puudust tuntakse. Nimelt oleks vaja üht kuldsete käte ja sooja südamega töömeest.

«Vajame praktilist abi, mis muudaks haigete loomade eest hoolitsemise palju paremaks. Meil oleks tarvis santehnikut, kes oleks nõus paigaldama ja ühendama kliinikuruumi veevarustuse.»

Torm mainis siinkohal ära lahket elektrikut, kes mullu jõulude ajal paigaldas kliinikuruumi elektrisüsteemid. «Sooja südamega Kalli Tartumaalt aga kinkis varjupaigale ajalehes terve lehekülje, et saaksime koduootavatest loomadest pildid üles panna.»

Torm lisas, et tegelikult on väga palju võimalusi abiks olla ja selleks oleks hea enne varjupaigaga ühendust võtta. «Siiski võib alati tuua kiisudele meeleheaks ronimispuid, kvaliteetset kassipoegade kuivtoitu. Vajame ka pidevalt koristustarbeid, näiteks prügikotte, majapidamispaberit.»

Juhatajal on rõõm tõdeda, et paljudele inimestele lähevad varjupaigas viibivad loomad ning nende vajadused väga hinge. «Igaüks annetab just oma võimaluste järgi ja seega on iga annetus meile võrdselt tähtis ja väärtuslik.»

Selle aasta esimeseks advendiks said kodututele loomadele kuusepuud üles kuues Eesti linnas. «Eesti veterinaarmeditsiini üliõpilaste seltsi eestvedamisel on ka Võru kesklinnas varjupaigaloomade jõulupuu, mida ehivad kodu ootavate loomade pildid infoga looma enda kohta. Minu arust on see mõte nii armas ja kindlasti on juba aidanud nii mõnegi kassi või koera oma uude koju,» kiitis Torm.

Üks asi on juhatajal aga Võru varjupaiga juhatajal just praegusel ajal südamel. Jõulude ja aastavahetuse ajal kipuvad inimesed ilutulestikuga liialdama. Paugutamine ehmatab aga lemmikloomi.

«Selle tagajärjel eksivad paljud koerakesed ja seega on see aeg aastas alati varjupaikadel kibekiire. Meie soovitus on, et kui vähegi võimalik, jätame paugud tegemata. Hoiame sel ajal oma koerad toas. Vajadusel võtame ühendust loomaarstiga, kes oskab soovitada looduslikke preparaate, mis mõjuvad loomakestele rahustavalt ja aitavad selle stressirohke aja ilusasti üle elada.»

Ka Helle Raja jõulutunnet varjutab väike murepilv. «Varjupaigas elab praegu 10 koera ja 58 kassi ning neil kõigil oleks vaja just seda oma inimest. Selle aasta detsember on olnud aga väga vaikne kuu, kojusaamise mõttes.»

Raja täpsustas, et kui eelmise aasta detsembris said koju kolm koera ja 30 kassi, siis sel aastal ainult üks koer ja viis kassi. «Juhul kui kellegi on plaanis kass võtta, siis on praegu hea aeg. Varjupaigas on palju armsaid kiisusid. Kui aga ei ole plaanis, tulge lihtsalt külla,» kutsub Raja. «Paid või jalutuskäiku vajavad nad kõik. Või väikest mängu kassitoas.»

KUIDAS AIDATA?

•    Helista 900 7000 ja toetad loomi 5 euroga.

•    Sõlmi püsikorraldusleping oma pangas, kui soovid saada püsiannetajaks.

•    Toeta läbi annetuskeskkonna Ma Armastan Aidata. Varjupaikade MTÜ kogub seal raha loomade veterinaarteenuste eest tasumiseks.

•    Loo annetusalgatus või toeta kellegi teise oma Ma Armastan Aidata keskkonnas.

•    Hakka veebiperemeheks, kes hoolitseb oma valitud lemmiku eest toidu, ravimite, arstiabi, kiipimise või steriliseerimise jaoks raha annetades.

•    Anneta varjupaigas tarvilikke asju.

Allikas: Varjupaikade MTÜ koduleht

Tagasi üles